Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kompania Węglowa przymierza się do restrukturyzacji. Powód? 300 milionów złotych zadłużenia

Facebook Twitter

Choć na razie to tylko projekt zmian, to już wzbudza on ogromne emocje. Z tego powodu związki zawodowe ogłosiły już pogotowie strajkowe. Na czym ma polegać zaciskanie pasa? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy rzecznika Kompanii, Zbigniewa Madeja.

Po pierwsze: kopalnie muszą efektywniej pracować, stąd też konieczność ich łączenia:

Wiceprezes Marek Uszko mówił o łączeniu kopalń i powstaniu ośmiu kopalń. Podstawowym celem jest poprawa efektywności, bowiem ta efektywność musi dotyczyć nie tylko wydajności, ale także efektywność wykorzystania ogromnego majątku, jaki posiada Kompania Węglowa.

Po drugie: w kopalniach Kompanii Węglowej zbyt wiele osób pracuje w administracji:

Ostatecznej decyzji w tym względzie nie ma, ale padają tutaj liczby, również ze strony firmy doradczej, która mówi o przeroście zatrudnienia na powierzchni, w administracji, która sięga ponad 1000 pracowników. Takich decyzji, typu zwolnień grupowych oczywiście nie ma. One mogą zostać przedstawione, ale będą wymagały konsultacji.

Jak podkreśla Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej, pracownicy dołowi i przeróbki mogą spać spokojnie:

Nie ma zagrożenia miejsc pracy dla pracowników dołowych i przeróbki mechanicznej węgla. Czyli tutaj z jednej strony są gwarancje zatrudnienia, a z drugiej strony muszą iść za tym konkretne działania, które pozwolą, by spółka zaczęła przynosić zyski. W tej chwili mamy blisko 300 milionów złotych strat.

Do tego dochodzą jeszcze ogromne ilości węgla na zwałach. Obecnie to 5 mln 700 tysięcy ton węgla i stale go przybywa. W przyszłym miesiącu (19.11.) projekt restrukturyzacji ma zostać przedstawiony Radzie Pracowników.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj