Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kopalnia Pniówek: Metaniarze z zarzutami. Mieli fałszować dane dotyczące pomiarów metanu

Facebook Twitter

Kopalnia Pniówek i czterech metaniarzy z prokuratorskimi zarzutami. Mieli fałszować zapisy dotyczące pomiarów stężenia pomiaru na kopalni, gdzie w kwietniu 2022 roku doszło do jednej z największych katastrof górniczych w Polsce.

Kopalnia Pniówek

Przed katastrofą w KWK Pniówek w Pawłowicach górnicy-metaniarze oszukiwali na metanomierzach zaniżając pomiary – ustaliła Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Czterem osobom postawiliśmy zarzuty – przyznaje w rozmowie z Arkadiuszem Żabką Joanna Smorczewska rzecznik Prokuratura Okręgowa w Gliwicach:

Joanna Smorczewska: Większość tych wpisów w książkach z zapisami pomiarów stężeń metanu poświadcza nieprawdę. Były tam oczywiście wskazywane wartości niskie, wartości prawidłowe, które nie miały prowadzić do podejmowania żadnych działań. Metaniarze, którzy wpisywali do książek metanowych różnego rodzaju pomiary, bądź faktycznie nie mogli takich pomiarów dokonać z uwagi na to, że przebywali w innym miejscu, bądź jak ustalono w niektórych wypadkach – jak ustalono – w ogóle nie świadczyli pracy w określonym czasie.

Kopalnia Pniówek: Czy oszustwa przyczyniły się do katastrofy?

Czy zaniżanie wyników pomiarów metanu miały wpływ na katastrofę w której zginęło 16 górników ? Tego póki co prokuratura nie potwierdziła. Śledczy zabezpieczyli i wzięli pod lupę dokumenty od stycznia 2022 do 19 kwietnia 2022 roku, kiedy doszło do tragedii:

Joanna Smorczewska: Na tym etapie sprawy są to wyłącznie zarzuty związane z poświadczaniem nieprawdy, żadna z tych osób nie usłyszała zarzutów związanych z doprowadzeniem do katastrofy, czy też tym, tym że istotnie te fałszerstwa czy też poświadczanie nieprawdy, miało wpływ na katastrofę, na to, że doszło do narażenia poszczególnych osób na utratę życia i zdrowia. Należy natomiast podkreślić, że śledztwo cały czas jest w toku.

Prokuratura nie chce zdradzać czy podejrzani przyznają się do winy. Sprawa jest rozwojowa.

Kopalnia Pniówek – zginęło 16 osób, ciała ostatnich ofiar dopiero niedawno wydobyto na powierzchnię

Przypomnijmy, że to właśnie w kopalni Pniówek doszło do jednej największych katastrof górniczych w Polsce. W wyniku serii  wybuchów metanu, która miała miejsce 20 i 21 kwietnia 2022 w KWK Pniówek w Pawłowicach, należącej do JSW  zginęło 16 górników, a 30 zostało rannych. Dziewięciu górników zginęło bezpośrednio w wyniku wybuchów, lub w kolejnych dniach w szpitalach z powodu odniesionych obrażeń. Siedmiu górników przez ponad rok uznawanych było za zaginionych, dopiero na przełomie września i października tego roku, udało się na powierzchnię wydobyć ich ciała.

CZYTAJ: WSZYSTKO O TRAGEDII W KOPALNI PNIÓWEK

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj