Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zabytkowa Kopalnia Ignacy i Miasto Rybnik znajdą się w europejskim komiksie

Facebook Twitter

Zabytkowa Kopalnia Ignacy i Miasto Rybnik znajdą się w europejskim komiksie. Ukaże się on jesienią tego roku. Dziś (18.01.) zaprezentowano szczegóły tego wydarzenia.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy

Zabytkowa Kopalnia Ignacy i Miasto Rybnik w europejskim komiksie

Będzie to już czwarta edycja projektu PANEUROPA. W ubiegłym roku Rzeszów, Łódź oraz Pszczyna były scenerią komiksu o solidarności z Ukrainą.

W tym roku tematem przewodnim będzie 20-lecie Polski w Unii Europejskiej, bo bez unijnych pieniędzy nie udałoby się zrewitalizować między innymi kopalni Ignacy. Wydany będzie on w języku polskim, angielskim oraz po śląsku.

Z radością przyjąłem wiadomość, że Zabytkowa Kopalnia Ignacy znajdzie się w komiksie

– mówi dyrektor placówki:

Marek Gołosz: Jako dyrektor zawsze mam dylemat jak trafić do popkultury. Tutaj ten dylemat się praktycznie mi sam rozwiązał, bo trafiamy na komiks. To jest coś wspaniałego, bo opowieść o Zabytkowej Kopalni Ignacy ma wielu bohaterów, superbohaterów. Myślę, że to idealny sposób na to, żeby o kopalni Ignacy, o dziedzictwie przemysłowym Rybnika i Górnego Śląska opowiedzieć. Oczywiście chciałbym zobaczyć kopalnię, chciałbym zobaczyć ludzkie historie, którzy to miejsce ratowali, byli górnicy, którzy zaraz po zakończeniu eksploatacji założyli swoje stowarzyszenie i zaczęli walczyć o zachowanie dziedzictwa ośmiu pokoleń rybnickich górników.

Za wydanie komiksu odpowiada komisja Europejska. Wiadomo, że znajdzie się z nim miejsce dla Zabytkowej Kopalni Ignacy, Rybnika, a także Czeladzi tamtejszej kopalni Saturn oraz Łodzi. Scenariusz, póki co, owiany jest tajemnicą – mówi Sebastian Rysz przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce:

Sebastian Rysz: W naszym wydawnictwie ukazujemy naszych bohaterów w takiej konwencji realistycznej, właśnie po to, żebyśmy wszyscy mogli rozpoznać miejsca, które lubimy, do których lubimy chodzić, które są w naszym otoczeniu i bohaterów, których znamy z europejskich mitologii, polskich podań i baśni i dlatego jest Pan Twardowski, jest śląski skarbnik, czy inne postacie, które wykreowaliśmy na potrzeby komiksu…

Nad komiksem pracować będzie trzech rysowników. Grzegorz Pawlak, Robert Służały, oraz Rafał Szłapa. Ten ostatni odwiedził dziś Rybnik:

Radio 90: Kreska już namalowana ta pierwsza z Rybnika?

Rafał Szłapa: To tak okolicznościowo przygotowaliśmy z okazji dzisiejszej konferencji. Dzięki temu rysunkowi trafiłem tutaj i jestem oczarowany i miejscem i wnętrzem. Musi być spójność, musi być pewna płynność czytania. Generalnie czytelnik nie zastanawia się, że ogląda 200 obrazków, którym towarzyszy tekst, tylko ta historia tak naprawdę rozgrywa się w jego głowie i komiks do takiej części naszej jaźni jest adresowany, że tak jakby ten film rusza w naszej głowie i to wszystko animuje się w naszej głowie. Po przeczytaniu komiksu zazwyczaj nie mamy wrażenia, że właśnie oglądaliśmy unieruchomione postacie, tylko to wszystko było, to wszystko się ruszało.

Co ciekawe, Rafał Szłapa prowadził dziś dla uczniów szkół średnich w Zabytkowej Kopalni Ignacy warsztaty projektowania komiksów:

Rafał Szłapa: Generalnie formuła warsztatów ma nie tyle ich zamęczyć, ponieważ one są dość długie, trwają około czterech godzin, co też tak, by wyciągnąć z nich maksimum kreatywności. Ja wierzę, że każdy to w sobie nosi tak naprawdę, tylko trzeba znaleźć klucz, żeby te wszystkie pozytywne, zarówno umiejętności techniczne, praktyczne, jak i myślenie z tych ludzi wydobyć, no io to będę się starał. Mam już pewne doświadczenie, bo to już czwarte warsztaty.

Takie warsztaty to fantastyczny pomysł – mówiła młodzież z rybnickich szkół. Najlepsza osoba zostanie zaproszona do współpracy nad komiksem:

Premiera komiksu jesienią podczas Targów Książki w Katowicach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj