Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kontrole na granicy ze Słowacją zostały przedłużone. Do kiedy?

Facebook Twitter

Kontrole na granicy ze Słowacją zostają przedłużone do 2 listopada, zgodnie z decyzją resortu spraw wewnętrznych i administracji. Powodem jest zwiększony napływ cudzoziemców, którzy próbują dostać się do Polski przez Słowację.

Kontrole na granicy z Słowacją

Kontrole na granicy ze Słowacją

Kontrole wprowadzono 4 października. Od tego czasu skontrolowano 85 tysięcy osób oraz 36 tysięcy pojazdów. Straż graniczna podliczyła także, że od początku akcji zatrzymano 156 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę.

Od początku roku na słowackim odcinku zatrzymano 1814 imigrantów. W porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy zatrzymano jedynie 17 osób, jest to znaczący wzrost. Funkcjonariusze zwracają uwagę, że tzw. szlak bałkański jest coraz częściej wykorzystywany przez cudzoziemców. Powodem jest między innymi bariera postawiona na granicy polsko-białoruskiej.

Kontrole dotyczą tylko wjazdu do Polski i są przeprowadzane w sposób wyrywkowy. Nie każdy musi zatrzymać na przejściu granicznym samochód do kontroli. O tym, kto zostaje poddany kontroli, decyduje straż graniczna.

Początkowo kontrole wprowadzono na 10 dni – do 13 października. Maksymalny czas przywrócenia kontroli granicznych w tym trybie wynosi dwa miesiące. Decyzja o przedłużeniu kontroli do 2 listopada pokazuje, że sytuacja na granicy z Słowacją nadal jest trudna i wymaga szczególnej uwagi ze strony służb granicznych.

Kontrole na granicy ze Słowacją. Do Polski można przejechać przez wyznaczone przejścia graniczne

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło 3 października rozporządzenie dotyczące tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej ze Słowacją. W dokumencie podkreślono, że „zakres kontroli granicznej osób, w tym możliwość jej ograniczenia na zasadach określonych w kodeksie granicznym Schengen, będzie dostosowany odpowiednio do stopnia zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa państwa w związku z wystąpieniem poważnego zagrożenia nielegalną imigracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej”.

Rozporządzenie wskazuje konkretne przejścia graniczne, którymi można przekraczać granicę Słowacji z Polską. Drogowe przejścia to Barwinek i Radoszyce (woj. podkarpackie), Muszynka, Piwniczna Zdrój, Jurgów i Chyżne (woj. małopolskie), Korbielów i Zwardoń (woj. śląskie). Po protestach mieszkańców małopolskiego Leluchowa, możliwość przejazdu samochodów przywrócono także na tym przejściu granicznym.

Kolejowe przejścia graniczne ze Słowacją to Łupków (Podkarpackie), Muszyna (Małopolskie) i Zwardoń (Śląskie), jak wynika z załącznika do rozporządzenia.

Przejścia drogowe są otwarte całodobowo i dostępne dla ruchu osobowego i towarowego zgodnie z parametrami danej drogi. Przejścia kolejowe są otwarte dla ruchu osobowego i towarowego w godzinach otwarcia stacji kolejowych.

To rozporządzenie to odpowiedź na rosnące obawy związane z nielegalną imigracją. Władze podkreślają, że stopień kontroli granicznej będzie dostosowany do aktualnego poziomu zagrożenia, co ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 maja 2024