Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kopalnia Ignacy z główną nagrodą w konkursie urbanistycznym

Facebook Twitter

Główna nagroda w konkursie urbanistycznym dla zabytkowej Kopalni Ignacy. Wyróżnienia dla Najlepiej Zagospodarowanych Przestrzeni Publicznych rozdawało Towarzystwo Urbanistów Polskich.

Kapituła Konkursu doceniła wysiłek Rybnika, pomysłowość i konsekwencję nagradzając Zabytkową Kopalnię Ignacy w kategorii Rewitalizowana przestrzeń publiczna zabytku. Jak czytam w uzasadnieniu, nagrodę przyznano za stworzenie nowych wartości dostępnych publicznie w otoczeniu i budynkach zabytkowej, najstarszej na ziemi rybnickiej Kopalni. Stworzono nowe centrum dzielnicy Niewiadom. Inwestycja jest częścią procesu rewitalizacji, który trwa od 2014 roku. Wprowadzono nowe usługi publiczne, funkcje rekreacyjne, a przede wszystkim park tematyczny nawiązujący do historii miasta.

Przebudowa terenu dawnej kopalni Hoym (później Ignacy) trwała od kilku lat. Jej ostatnim etapem była adaptacja budynków maszynowni i nadszybia Szybu Kościuszko na potrzeby wystawy stałej. Zagospodarowanie także teren w zachodniej części kompleksu dla celów rekreacyjnych.

Autorami projektu w zakresie modernizacji wraz z rozbudową budynków nadszybia i maszynowni szybu „Kościuszko” była ABC Pracownia Projektowa Bożena Nosiła z siedzibą w Zabrzu, a w zakresie zagospodarowania terenu – Blank Architekci Sp. z o.o. z siedzibą w Zabrzu. Za roboty budowlane odpowiedzialni byli rybniccy wykonawcy Spółka Grani-tec Durczok Paweł i Durczok Anita s. c. oraz przedsiębiorstwo Techno-Serwis Group Grzegorz Kaszuba. Aranżację wystawienniczą wykonała Adventure Ekspozycje Sp. z o.o. z Katowic.

Nad rewitalizacją zabytkowego kompleksu dawnej Kopalni Ignacy pracowało wiele osób, w tym byli prawnicy kopalni, którzy bronili swojego dziedzictwa. Dzięki wspólnemu wysiłkowi dawna Hoymgruba nie podzieliła losu innych, zamykanych zakładów pracy, a przeistoczyła się w klejnot architektury przemysłowej. Dziś Zabytkowa Kopalnia Ignacy to zadbany zabytek, który popularyzuje dziedzictwo przemysłowe Rybnika. Przy pomocy SOWY, małego centrum nauki czy wystawy stałej „Wiek Pary” oferuje edukację w interaktywnym wydaniu, a Park Pary z industrialnym placem zabaw daje możliwość rekreacji na świeżym powietrzu. Wszystko to wpisuje się w naszą wizję miejsca mądrej rozrywki i mądrego odpoczynku

– przypomina prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj