Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku pod skrzydłami marszałka. To wielka szansa na rozbudowę oferty

Facebook Twitter

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku będzie teraz dotowana nie tylko z środków miejskich, ale także z budżetu Województwa Śląskiego. - to pozwoli rozbudować naszą ofertę - mówi Marek Gołosz, dyrektor Ignacego.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku pod skrzydłami Województwa Śląskiego. Samorząd województwa zdecydował o współprowadzeniu instytucji i jej współfinansowaniu. Przez pięć najbliższych lat ma to być 5 mln złotych. Rocznie na „Hoym” ma trafiać milion złotych. O obiekcie mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Jakub Chełstowski: Mi się podoba ten aspekt przystosowania tego obiektu, że na zewnątrz wygląda jak po remoncie, ale w wewnątrz został ten charakter industrialny utrzymany. Wchodząc tutaj czujemy jakbyśmy byli w kopalni, która fedruje. Myślę, że ten obiekt ma charakter, cieszę się, że będziemy go współprowadzić, że nikt się teraz nie wycofa, a radni będą dbali o to, żeby budżet tego miejsca rósł. Bez środków finansowych instytucje kultury nie są w stanie się finansować. Nie możemy też – jak to zawsze mówię – wiązać buta dżdżownicą,  bo tak się funkcjonować w kulturze nie da. Kultura przyciąga, kultura buduje prestiż regionu i z pewnością współprowadzenie w Subregionie Zachodnim, gdzie nas jako województwa nie ma – w takim aspekcie –  jest pierwszym, milowym krokiem na przyszłość.

Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski

Do tej pory do Zabytkowej Kopalni Ignacy rocznie trafiały 3 mln złotych z budżetu miasta Rybnika. Teraz dzięki współpracy z Marszałkiem będzie to o 1 mln złotych mniej. Mówi prezydent Piotr Kuczera:

Piotr Kuczera: Bardzo się cieszę z jednej rzeczy, że marszałek jasno mówi, że chce współfinansować właśnie prowadzenie tego obiektu, a z drugiej strony ten element – bardzo ważny dla mnie – zaistnienie na mapie województwa śląskiego w inny sposób. Instytucje prowadzone przez marszałka jednak mają dostęp do całego harmonogramu imprez, które są organizowane przez Województwo Śląskie, są wpisywane w ten kontekst i to jest bardzo dobra wiadomość na przyszłość. Stajemy się instytucją marszałka, a siłą oddziaływania województwa śląskiego na mapie Polski jest bardzo, bardzo duża.

Z nawiązanej współpracy cieszy się też Marek Gołosz dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy:

Marek Gołosz: Najważniejsze jest to, że wspólnota samorządu Województwa Śląskiego doceniła lokalny obiekt, Zabytkową Kopalnię Ignacy i zdecydowała się współprowadzić tą instytucję wraz z miastem Rybnik. Środki będą przeznaczone na działalność bieżącą, ale także na rozbudowę oferty Zabytkowej Kopalni Ignacy.

W ubiegłym roku „Hoym” odwiedziło ponad 40 tysięcy osób.

Kopalnia Ignacy

Czytaj  także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj