Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuźnia Raciborska: Zmiana systemu ogrzewania na osiedlu

Facebook Twitter

Osiedle w Kuźni Raciborskiej będzie miało nowy system ogrzewania. Chodzi o 22 bloki, które zostaną podłączone do CO. Tym samym mają zostać zlikwidowane stare piece i ograniczona niska emisja. Co ciekawe, do ogrzewania budynków wykorzystane zostaną odnawialne źródła energii.

Mamy dość innowacyjne podejście, dogadaliśmy się z PG. Ja mam ambicję, by stać się samodzielnym energetycznie. Jeden z tych kotłów, który we wrześniu zostanie zamontowany w naszej kotłowni, to jest kocioł zasilany zlepkami z własnego lasu, to odnawialne źródło energii.

-mówi burmistrz Kuźni Raciborskiej, Paweł Macha.

W blokach funkcjonują wspólnoty mieszkaniowe, dlatego władze gminy spotykają się z mieszkańcami i przekonują do zmiany systemu ogrzewania. Koszty w przypadku każdego z budynków będą się różniły.

Ważne jest, by dzięki takim inwestycjom poprawiać jakość powietrza

– dodaje burmistrz Macha.

Ograniczymy emisję CO, chcemy żeby to się już skoczyło. Zbliża się 2023, jeżeli nie zrobimy porządku z tym, to po prostu będziemy ugotowani przez uchwałę smogową. Kuźnia nigdy nie miała alternatywy do węgla, ale dzisiaj się ona pojawia. Gaz będzie w marcu pod tymi blokami, ale my zdecydowaliśmy się na centralne ogrzewanie dla tych bloków.

Dodajmy, że prace przy modernizacji systemu ogrzewania ruszą we wrześniu. Jedna kotłownia będzie zasilała wszystkie bloki. Według planów w tym roku „ekologiczne ciepło” popłynie do mieszkańców pięciu z nich. Jesienią przyszłego roku trafi do wszystkich budynków.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj