Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wybory samorządowe 2024: Kuźnia Raciborska – druga tura wyborów inna niż wszędzie

Facebook Twitter

Przed nami druga tura wyborów. W Kuźni Raciborskiej, gdzie mieszkańcy wybiorą burmistrza, będzie jednak zupełnie inna niż w pozostałych miejscowościach regionu, a nawet kraju.

kuźnia raciborska
Budynek urzędu miasta w Kuźni Raciborskiej fot. kuzniaraciborska.pl

Z ubiegania o urząd wycofał się bowiem jeden z kandydatów, obecny burmistrz Paweł Macha. To oznacza, że mieszkańcy będą głosowali tylko „za” lub „przeciw” drugiemu kandydatowi, którym jest Wojciech Gdesz, były wiceburmistrz miasta. Jak będą wyglądały wybory? Czy na kartach do głosowania będą nazwiska dwóch kandydatów, czy jednego? Mówi sekretarz miasta Kuźnia Raciborska, Roksana Pytlik.

Roksana Pytlik: W związku z tym, że będzie tylko jeden kandydat, zmienia się sposób głosowania. Po konsultacjach z Delegaturą Krajowego Biura Wyborczego w Bielsku-Białej otrzymaliśmy informację, że jesteśmy zobligowani do wydruku ponownie kart z jednym nazwiskiem kandydata. Przy nazwisku kandydata jest informacja o sposobie głosowania. Głosujemy tak, bądź nie. Jeżeli chcemy zagłosować na kandydata, należy postawić znak X w kratce przy słowie „tak”. Jeżeli nie chcemy zagłosować na kandydata, należy postawić znak X w kratce przy słowie „nie”.

Obecny burmistrz Paweł Macha przekazał swoją decyzję dopiero wczoraj.

Czasu na zmiany jest mało, ale udało się nam wszystko dopiąć i nowe karty na pewno na czas trafią do komisji wyborczych

– zapewnia Roksana Pytlik.

Roksana Pytlik: Jesteśmy ogromnie wdzięczni drukarni, która się podjęła tego zadania i dostarczenia tych kart. Tu nie widzę zagrożenia, ponieważ dzisiaj rano została przekazana informacja potwierdzająca akceptację karty. Także pani zobowiązała się z drukarni, że jutro na pewno będziemy je mogli odebrać i w godzinach popołudniowych członkowie obwodowych komisji wyborczych będą mogli przeliczać karty. Mamy zamówione 8 tysięcy 750 sztuk kart. Zgodnie z tym, ile osób jest uprawnionych do głosowania, ta liczba kart spokojnie zostanie wydrukowana, dostarczona, przeliczona zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Dodajmy, że gmina nie ponosi kosztów drukowania nowych kart. A przypomnijmy, że podobnie jak to było w pierwszej turze wyborów, jeżeli jest tylko jeden kandydat na stanowisko, by został wybrany, musi uzyskać ponad 50 procent, ważnych głosów. Co w wypadku gdy tak się nie stanie? Czy mieszkańców Kuźni Raciborskiej czekać będzie wtedy trzecia tura wyborów?

Roksana Pytlik: To jest druga i ostatnia tura wyborów, która daje możliwość demokratycznego wyboru społeczeństwu gminy Kuźnia Raciborska. Na pewno kolejnej tury, czyli trzeciej, ani żadnej dogrywki już nie będzie. W przypadku braku rozstrzygnięcia decyzje o wyborze burmistrza w przypadku naszej gminy podejmuje Rada. Rada wybiera burmistrza. Przepisy mówią, że to się odbywa w głosowaniu tajnym.

Jak będzie? Czy wyboru burmistrza dokonają mieszkańcy Kuźni Raciborskiej, czy będą musieli zrobić to radni? O tym przekonamy się 21 kwietnia. Lokale wyborcze będą czynne podobnie jak dwa tygodnie wcześniej w godzinach od 7 do 21.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024