Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Łodzie motorowe na zalewie rybnickim? Można pływać, ale musisz mieć zgodę

Facebook Twitter

Łodzie motorowe na zalewie rybnickim mogą pływać, ale pływający musi mieć pisemną zgodę wydaną przez elektrownię w Rybniku.

Łodzie motorowe na zalewie rybnickim
fot. mat prasowe PGE GiEK

Łodzie motorowe na zalewie rybnickim? Chcesz popływać? Musisz otrzymać pisemne zezwolenie Elektrowni Rybnik – właściciela zbiornika.
Jak wiece z naszych wiadomości rybniccy radni zezwolili na korzystanie z silników motorowych, mimo negatywnych opinii klubów żeglarskich, sportowych, związku wędkarzy, czy harcerzy. Zdaniem przeciwników wprowadzenie łodzi motorowych może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo dzieci szkolonych na kursach żeglarskich, korzystających z kajaków, rowerów wodnych czy surfingów. Pogorszy się też klimat akustyczny, a to nie pozostanie bez wpływu obecność ptactwa wodnego.

Z kolei władze miasta Rybnika twierdzą, że wszystkie stowarzyszenia powinny korzystać ze zbiornika. – Chciałbym aby rybnicki zalew żył – podkreślał w porannej rozmowie w Radio 90, prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Teraz głos w sprawie zabrał Zbigniew Ciokan, zastępca dyrektor ekonomiczno-finansowy Elektrowni Rybnik.

Jak mówi, priorytetem jest ustalenie jest zasad korzystania z zalewu w taki sposób, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom, jednocześnie dając o odpowiedni stan budowli hydrotechnicznych:

Zbigniew Ciokan: Elektrownia Rybnik od kilku lat wydaje zezwolenia na poruszanie się jednostkami pływającymi napędzanymi silnikiem spalinowym po zalewie. Obecnie prowadzimy prace związane ze zmianą toru wodnego dla jednostek napędzanych silnikiem spalinowym o mocy powyżej 15 koni mechanicznych. Tor zostanie powiększony w oparciu o nowelizację uchwały rady miasta, ale także w zgodzie z opiniami ekspertów dotyczącymi bezpieczeństwa urządzeń naszego zakładu. Natomiast rzecz, która nie ulega zmianie, to konieczność posiadania zezwoleń dla jednostek napędzanych silnikiem spalinowym.

Aby takie zezwolenie otrzymać trzeba odwiedzić stronę Elektrowni Rybnik gdzie w zakładce oferta znajdziemy zasady korzystania z łodzi motorowych oraz wniosek o wydanie zgody TUTAJ

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024