Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Łodzie motorowe na zalewie w Rybniku? Miasto zgadza się na korzystanie mimo wielu uwag i opinii negatywnych

Facebook Twitter

Mimo ośmiu opinii negatywnych ze strony klubów żeglarskich, klubów sportowych, związku wędkarzy, harcerzy i elektrowni Rybnik - władze miasta zezwoliły na korzystanie z łodzi motorowych na zalewie rybnickim. Co ciekawe, urzędnicy dali im tylko trzy dni na konsultacje projektu zmiany uchwały, zamieszczając informacje na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Rybnika.

Akcja WOPR na rybnickim zalewie, Łodzie motorowe na zalewie w Rybniku

Łodzie motorowe na zalewie w Rybniku

Zdaniem wnoszących uwagi zmiana uchwały może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo szkolonych na kursach żeglarskich dzieci i młodzieży, użytkowników kajaków, rowerków wodnych czy surfingów. Wprowadzenie łodzi motorowych pogorszy klimat akustyczny, zniszczona może zostać linia brzegowa zbiornika jak również sprzętu wędkarskiego. Zmiana radyklanie zmieni charakter sportowo-turystyczny zbiornika i nie pozostanie bez wpływu na środowisko głównie ptactwa wodnego. Co na to władze Rybnika?

Piotr Kuczera: Jest jeden zbiornik i kilkanaście inicjatyw, które w jakiś sposób mogą kolidować, ale mogą też współpracować. Chcę nawoływać do tej współpracy, by tak podzielić obszar tego zbiornika, by egzystencja wszystkich tych podmiotów była możliwa, żeby ten zbiornik po prostu żył. Zawsze było tak, że sporty motorowodne stały w kontrze do żaglówek i do wędkarzy. Przez wyznaczenie tego pola na środku zbiornika, również przez ewolucję właściwie silników, czyli jest nieco ciszej na tym zalewie, daliśmy w tym sezonie szansę, aby wszyscy mogli funkcjonować. Na pewno będziemy się przyglądać temu zjawisku. Chciałbym, żeby zbiornik żył. Uchwała daje możliwość funkcjonowania właściwie wszystkim.

Uwagi do zmiany uchwały umożliwiającej na zalewie korzystanie z łodzi motorowych wniósł Klub Żeglarski „Ciosek”, „Kabestan”, Klub Sportowy Górnik Boguszowice, Polski Związek Wędkarski, Hufiec Ziemi Rybnickiej, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego, TS Kuźnia oraz elektrownia w Rybniku.

A całą rozmowa Arkadiusza Żabki, z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą do zobaczenia na radio90.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj