Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Lot szybowcem to świetna atrakcja, ale… Sprawdź zanim polecisz!

Facebook Twitter

Urzędu Lotnictwa Cywilnego wystartował w sierpniu z akcją "Sprawdź, zanim polecisz". Lot widokowy i podziwianie krajobrazu z dużej wysokości zapiera dech w piersi i może być super atrakcją na wakacje, ale zanim wsiądziesz do samolotu czy balonu, upewnij się, że to bezpieczne.

fot. pixabay.com

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, nawet w wakacje i nic nie powinno go przesłonić. Jeżeli wsiadasz do samolotu lub innej maszyny latającej, musisz wiedzieć czy osoba kierująca ma odpowiednie uprawnienia oraz czy sprawny jest sprzęt.

Akcja ULC ostrzega przed nielegalnymi lotami zarobkowymi, takimi jak super okazje, super prezenty itd. Jeżeli chcesz mieć pewność, że atrakcja, którą wybrałeś jest bezpieczna pamiętaj o sprawdzeniu, czy oferujący loty posiada certyfikat przewoźnika lotniczego lub czy zgłosił działalność zarobkową.

Można to zrobić na www.ulc.gov.pl lub pod numerem telefonu: 22 520 72 24.

Urząd zaleca, aby przed wejściem na pokład śmigłowca, samolotu, szybowca lub balonu sprawdzić, czy posiada on znaki rejestracyjne oraz poprosić pilota dowódcę o okazanie:

  • w przypadku samolotu, śmigłowca lub balonu gazowego na uwięzi – certyfikatu przewoźnika lotniczego AOC
  • w przypadku szybowca lub balonu na ogrzane powietrze – kopii zgłoszenia do ULC wykonywania operacji zarobkowych
  • świadectwa zdatności do lotu oraz ważnego poświadczenia przeglądu zdatności do lotu
  • ważnego ubezpieczenia OC

Dokumenty te muszą być na pokładzie statku powietrznego podczas każdego lotu.

Aktualnie Urząd Lotnictwa Cywilnego prowadzi kontrole doraźne użytkowników statków powietrznych pod kątem nielegalnego przewozu lotniczego. O wykrytych nieprawidłowościach Urząd będzie powiadamiał prokuraturę lub policję w celu pociągnięcia tych podmiotów do odpowiedzialności karnej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj