Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Magazyn żużlowy Radia 90: SEC w Rybniku. Sprawdzamy przygotowania do Mistrzostw Europy

Facebook Twitter

W Radiu 90 wracamy do ostatniej kolejki spotkań eWinner 1 ligi, ale także zapowiadamy inauguracyjne zawody Mistrzostw Europy czyli SEC, w Rybniku 2 lipca. Naszym gościem był przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego, Piotr Szymański.

W ostatniej kolejce spotkań eWinner 1 ligi, mecz ROW-u Rybnik ze Zdunek Wybrzeżem Gdańsk został przełożony na 10 lipca. Odbyły się dwa spotkania. W meczu na szczycie Abramczyk Polonia Bydgoszcz pokonała Stelmet Falubaz Zielona Góra 49:41 i została nowym liderem. Diabły z niemieckiego Landshuts wygrały natomiast niespodziewanie w Łodzi z tamtejszym Orłem 46:44.

W naszym dzisiejszym (15.06.) magazynie zapraszamy też na inauguracyjne zawody Mistrzostw Europy czyli SEC do Rybnika. Naszym gościem jest przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego, Piotr Szymański:

Radio 90: Mistrzostwa Europy znowu wracają do Rybnika!

Piotr Szymański: Po raz kolejny w Rybniku odbędzie się ta impreza, była tu już kilkakrotnie, za każdym razem udało się to przeprowadzić w sposób fajny. Każda z tych imprez zainteresowała kibiców, na trybunach było widać, że fanów jest dużo.

Radio 90: Dlaczego tak często wybieracie Rybnik?

Piotr Szymański: Dobrze się współpracuje z klubem, z prezesem Krzysztofem Mrozkiem, obie strony wiedzą kto czego potrzebuje. (…) Za każdym razem można ze spokojem klubowi z Rybnika powierzyć tę imprezę. Jest to druga impreza rangi światowej po Grand Prix, więc nie każdy spełnia te wymagania. Na niektórych obiektach nie wszystko wyszło tak jak powinno być, ale jestem w pełni przekonany, że w Rybniku będzie to pozytywna i ciekawa impreza. Od paru lat zwycięzca całego cyklu awansuje do Grand Prix, co udało mi się  przewalczyć po 4 czy 5 latach rozmów. W końcu jest to, co podniosło znacznie rangę tych Mistrzostw Europy. (…)

Piotr Szymański

2 lipca godzina 19.00, zarezerwujcie sobie czas, bo to właśnie wtedy na stadionie w Rybniku odbędą się zawody inaugurujące tegoroczny cykl żużlowych Mistrzostw Europy czyli SEC:

Radio 90: Historia jest długa. Od 2001 roku przez kilka dobrych lat to nie była topowa impreza, wszystko się zmieniło w 2013 roku.

Piotr Szymański: Tak, to była taka dodatkowa impreza. Ja zacząłem być wtedy członkiem Komisji Europejskiej i (…) tak powoli stwierdziliśmy, że coś fajnego trzeba zrobić, co będzie przeciwwagą do Grand Prix. Po jakimś czasie rozmów udało się to zbudować. Na początku startował Tomek Gollob i wielu innych zawodników z Grand Prix, później mieliśmy konflikt z BSI na ten temat. W końcu stanęło na tym, że zawodnicy, którzy startują w Grand Prix nie będą startować w SEC. Obecnie jest tak, że tylko z dziką kartą, natomiast w zawodach może ktoś z Grand Prix startować. Udało się w końcu ustalić to, że awansuje zwycięzca Mistrzostw Europy prosto do Grand Prix, o co zabiegano od początku.

Radio 90: Mistrzostwa Europy to cykl zawodów, w tym roku cztery razy?

Piotr Szymański: W Rybniku, w Güstrow, w Łodzi oraz w Pardubicach, to jest też fajnym wyzwaniem, ponieważ jak wiemy tam jest Zlatá Přilba. Wielokrotnie organizatorzy Grand Prix też zastanawiali się, czy nie zrobić w Pardubicach takiej imprezy, udało nam się porozumieć i tam będzie zakończenie. Serdecznie zapraszam, nie jest to aż tak daleko.

Radio 90: W tym roku jeszcze nie znamy pełnego składu, na razie wiemy o pięciu zawodnikach.

Piotr Szymański: 18 czerwca jest challenge, czyli po 5 zawodników awansowało z 3 rund eliminacyjnych, zawsze były 4 rundy, ale w tym roku z wiadomych względów Ukraina odpadła, więc zmniejszyliśmy ilość zawodników. Z tej imprezy wejdzie pierwsza piątka, mamy piątkę zawodników, którzy już są, będą też oczywiście nominowane dzikie karty. Myślę, że skład challengu jest dość interesujący i fajny będzie cały skład tych 4 finałów. To są zawodnicy, którzy chcą się pokazać.

Radio 90: Na zwycięstwo i na Mistrza Europy czekamy od bardzo dawna, to był 2010 rok?

Piotr Szymański: Tak, długo czekamy, niestety w cyklu nigdy Polak nie wygrał. (…) Być może teraz. Chciałbym, żeby w końcu Polak został Mistrzem Europy, nie udaje nam się, ale taki jest sport.

Żużlowego Mistrza Europy poznamy 23 września w czeskich Pardubicach

To nie przypadek, że po raz kolejny impreza tej rangi gości w naszym mieście

– mówi prezes ROW-u Rybnik:

Krzysztof Mrozek: Dobrze się dogadujemy z firmą One Sport, to są nasi partnerzy biznesowi, zawsze się spotykamy i planujemy wspólne projekty. (…) Rok w rok jakaś fajna impreza w Rybniku jest. To nie są tylko imprezy SEC, ale też mecze reprezentacji Polski. Panowie z One Sport i z federacji widzą, że w Rybniku nie ma amatorszczyzny i stąd te imprezy są w Rybniku.

Radio 90: Teraz zaczynamy, Rybnik inauguruje.

Krzysztof Mrozek: Tak, musieliśmy coś zmienić, żeby nie było co roku tego samego. (…) To by się stało nudne. Nam to fajnie dopełnia kalendarz żużlowy. We wrześniu chcę zrobić 90-lecie, nie chciałem, żeby skupiły się dwie mocne imprezy.

Radio 90: Czego Pan oczekuje po takiej imprezie?

Krzysztof Mrozek: Ja oczekuję dobrego widowiska, tego, żeby ludzie przyszli na stadion, oglądali fajne zawody i się odprężyli. Zapraszamy wszystkich! Czyste krzesełka, fajny stadion, fajna pogoda, mega impreza, dużo emocji, musicie być!

Krzysztof Mrozek, prezes ROW-u Rybnik

Śledźcie nasz profil na Facebooku, bo już w piątek (17.06.) rozdamy Wam bilety na SEC w Rybniku!

Posłuchaj całych magazynów żużlowych Radia 90 z 15 czerwca:

Przygotował Robert Krzyżaniak.

Magazyn żużlowy w Radiu 90 w każdą środę w programie popołudniowym 13.00- 18.00.

Terminarz:

1. Runda – 9 kwietnia godz. 16.30

Orzeł Łódź – ROW Rybnik

2. Runda – 16 kwietnia godz. 16.30

ROW Rybnik – Trans MF Landshut Devils

3. Runda – 2 maja godz. 20.30

ROW Rybnik – Cellfast Wilki Krosno

4. Runda – 15 maja godz. 16.30

Abramczyk Polonia Bydgoszcz – ROW Rybnik

5. Runda – 8 maja godz. 14.00

ROW Rybnik – Aforti Start Gniezno

6. Runda – 22 maja godz. 14.00

Zdunek Wybrzeże Gdańsk – ROW Rybnik

7. Runda – 28 maja godz. 14.00

ROW Rybnik – Stelmet Falubaz Zielona Góra

8. Runda (4-6 czerwca)

Stelmet Falubaz Zielona Góra – ROW Rybnik

9. Runda (11-13 czerwca)

ROW Rybnik – Zdunek Wybrzeże Gdańsk

10. Runda (18-20 czerwca)

Afort Start Gniezno – ROW Rybnik

11. Runda (25-27 czerwca)

ROW Rybnik – Abramczyk Polonia Bydgoszcz

12. Runda (2-4 lipca)

Cellfast Wilki Krosno – ROW Rybnik

13. Runda (16-18 lipca)

Trans MF Landshut Devils – ROW Rybnik

14. Runda (23-25 lipca)

ROW Rybnik – Orzeł Łódź

Ćwierćfinały:

6-7 sierpnia i 20-21 sierpnia

Półfinały:

2 i 4 września

Finał:

11 i 18 września

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj