Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Maj, bzy, Rybnik i Ty! Rybnik ogłosił dokładny program majówki!

Facebook Twitter

Na miesiąc przed majówką Rybnik ogłosił dokładny program imprezy pod hasłem Maj, bzy, Rybnik i Ty. W tym roku koncerty i imprezy przygotowano na 5 dni, wszystko zacznie się w piątek 29 kwietnia i potrwa do 3 maja.

Główną sceną koncertową będzie kampus, ale przygotowano także wydarzenia na rynku czy w bazylice. Kto zagra? Daria, Miętha, Kacper HTA i zespół Fonos, Sorry Boys, Mrozu czy Ørganek, będzie Francois i koncert OZD, na finał koncertowej majówki Gala Jubileuszowa Krzesimira Dębskiego. Na koncerty wstęp wolny, będzie im towarzyszył zlot foodtrucków.

Świętowanie rozpoczną dwa koncertowe dni z udziałem gwiazd sceny popowej, hiphopowej i alternatywnej. Dzięki artystom pochodzącym z regionu, w tym z Rybnika, nie zabraknie akcentów lokalnych. W piątek, 29 kwietnia, na kampusie wystąpią: Daria, Miętha oraz Kacper HTA i zespół Fonos. Daria to pochodząca z Mikołowa piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka muzyczna mająca za sobą kilkuletnią edukację muzyczną w Londynie. Znana jest m.in. z udziału w telewizyjnym talent show, startu w krajowym finale eliminacji do Eurowizji 2022 r. (2 miejsce), a przede wszystkim z przebojów znajdujących się na szczytach polskich list przebojów (w tym wydany w październiku 2021 r. singiel Paranoia).

Miętha to jedna z najciekawszych propozycji w polskim hip-hopie. Wychodzący chętnie poza ramy gatunkowe duet tworzą raper Skip oraz producent AWGS. Na swoim koncie mają trzy albumy, w których gościnnie występują gwiazdy polskiej sceny muzycznej. W serwisach streamingowych Miętha osiąga milionowe odtworzenia, w Rybniku zespół na pewno zaprezentuje pełną skalą swoich możliwości. Kacper HTA to pochodzący z Rybnika i znany w całej Polsce raper, który od momentu swojego debiutu w 2012 roku sukcesywnie podąża drogą muzycznego rozwoju. Współpracujący ze znanymi artystami i producentami muzycznymi raper osiągnął spory sukces komercyjny, a w ostatnim czasie głośno o nim m.in. za sprawą filmu Krime Story. Love Story, w którym usłyszeć można muzykę Kacpra. Na rybnickiej scenie Kacper HTA wystąpi solo oraz z zespołem Fonos, z którym stworzyli bardzo dobrze odebrany projekt Mantra.

fot. Karol Kacperski / rybnik.eu

Prawdziwa muzyczna uczta czeka w sobotę, 30 kwietnia. Tego dnia na kampusowej scenie wystąpią: Sorry Boys, Mrozu oraz Ørganek. Sorry Boys to polski zespół rockowy, którego muzyka oscyluje także wokół popu i alternatywy. Mają na swoim koncie cztery albumy studyjne, nominację do Fryderyka, milionowe wyświetlenia w sieci i występy na najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą. Ich koncerty są energetyczne, i mają unikatowy klimat. Mrozu – artysta o jednym z najbardziej charakterystycznych głosów na polskiej scenie muzycznej – już występował w Rybniku, w Tetrze Ziemi Rybnickiej. Tym razem twórca hitów „Aura”, „Szerokie wody” czy „Napad” będzie mógł zaprezentować pełnię swoich możliwości na plenerowym koncercie. Ørganek – polski zespół muzyczny wykonujący rock alternatywny założony przez Tomasza Organka – pojawi się w Rybniku w ramach trasy „Na razie stoję, na razie patrzę”. To dynamiczne, przebojowe i bezkompromisowe show z nową muzyką na nowe czasy. Całość cechuje różnorodność stylistyczna (ze zwrotem w kierunku do post punka oraz muzyki elektronicznej) oraz treściowa – teksty o relacjach międzyludzkich wzbogacone wątkami publicystycznymi.

Fot. Karol Kacperski / rybnik.eu

W niedzielę, 1 maja, Rybnik będzie świętować „pełnoletniość” polskiej obecności w Unii Europejskiej.

Wojciech Świerkosz: Rybnik od lat podkreśla związek z europejską wspólnotą duchową poprzez tolerancję dla ludzi, narodów, kultury, wyznań i religii. Jednocześnie miasto wykorzystuje też obecność Polski w Unii Europejskiej, pozyskując środki finansowe. Miliony z unijnych funduszy spowodowały, że miasto rozwinęło się inwestycyjnie i wypiękniało. Ta majówkowa zabawa na europejskim poziomie, w pięknym mieście, ma nam przypominać o tym, jak to się stało, że jesteśmy tu, gdzie jesteśmy

– tłumaczy Wojciech Świerkosz, zastępca prezydenta Rybnika odpowiedzialny m.in. za kulturę w mieście.

W programie świętowania na rybnickim kampusie Koncert Piosenki Europejskiej pn. „Majowe granie”. Wystąpi młodzież z prowadzonego przez Jarosława Hanika studia wokalnego przy Domu Kultury Chwałowice. Będzie to swoisty przegląd laureatów Festiwalu Piosenki Europejskiej, który od lat odbywa się w Chwałowicach. Zabrzmią znane utwory w różnych językach Unii Europejskiej. Z kolei z francuską interpretacją polskich piosenek wystąpi mieszkający w Krakowie artysta z Francji znany jako Francois. Na finał koncert OZD czyli solowy projekt muzyczny wywodzącego się z Rybnika muzyka, kompozytora i producenta Łukasza Drozda. OZD to bardzo dobra muzyka elektroniczna grana na żywo. Usłyszymy chillautowe kawałki w języku angielskim, z muzyką „zahaczającą” o takie gatunki, jak house, dance, funky, drums&Bass – wszystko zaś w lekko popowej oprawie i doskonałym brzmieniu.

 • 1 maja rybnicki rynek stanie się także areną zmagań koszykarzy. Wszystko za sprawą kolejnej edycji Rynek Basket, imprezy która wraca po przerwie spowodowanej m.in. pandemicznymi obostrzeniami.
 • 2 maja zarezerwowany jest dla zespołów rybnickich. To odpowiedź na liczne prośby lokalnego środowiska muzycznego o możliwość zaprezentowania swojej twórczości na forum miasta.

Julia Wójcik: Na kampusowej scenie, w ramach koncertu „Teraz muzyka”, przy pełnym oświetleniu i nagłośnieniu, będą mogły zaprezentować się rybnickie formacje mające na swoim koncie nagrane płyty. Będzie to swego rodzaju przegląd zespołów w celu promocji kultury lokalnej. Wystąpią: San Giuseppe Gangsta, Vinifera, M2R, Fuzja i White Deer

– zapowiada Julia Wójcik, Naczelnik Wydziału Kultury rybnickiego magistratu.

3 maja tradycyjnie odbędą się okolicznościowe uroczystości upamiętniające Święto Konstytucji 3 Maja – nie zabraknie mszy świętej w intencji Ojczyzny, przemarszu na rynek i apelu w sercu miasta. Na finał rybnickiej majówki prawdziwa wisienka na torcie – koncert Krzesimir Dębski zaprasza – Gala Jubileuszowa z okazji 50-lecia pracy twórczej. Plenerowy występ tego znakomitego kompozytora m.in. muzyki współczesnej i filmowej, skrzypka jazzowego i dyrygenta z udziałem solistów i par tanecznych, z całą pewnością będzie fenomenalnym widowiskiem. Wystąpią: Milena Lange – sopran, Adam Sobierajski – tenor, Adam Szerszeń – baryton, Weronika Sura – akordeon, Warsaw Impressione Ballet Karolina Zwierz & Oktawian Kopczyński, Warsaw Impressione Orchestra, Krzesimir Dębski – dyrygent. Koncert poprowadzi wybitna polska aktorka – Laura Łącz.

Program Rybnickiej Majówki – „Maj, bzy, Rybnik i Ty”

29 kwietnia 2022 (piątek)/rybnicki kampus

 • godz.18.00 Daria
 • godz.19.30 Miętha
 • godz.21.00 Kacper HTA i zespół Fonos

30 kwietnia 2022 (sobota)/rybnicki kampus

 • godz.18.00 Sorry Boys
 • godz.19.30 Mrozu
 • godz.21.00 Ørganek

1 maja 2022 (niedziela)/rybnicki kampus

Koncert Piosenki Europejskiej pn. „Majowe granie”

 • godz. 17.00 – wystąpi młodzież ze studia wokalnego przy Domu Kultury Rybnik-Chwałowice prowadzonego przez Jarosława Hanika
 • godz. 18.30 – koncert Francois
 • godz. 20.00 – koncert OZD

1 maja 2022 (niedziela)/rybnicki rynek

 • 10.00 – 15.00 Rynek Basket

2 maja 2022 (poniedziałek)/rybnicki kampus

„Teraz Muzyka” – rybnicka scena muzyczna

 • godz. 17:15-18:00 – San Giuseppe Gangsta
 • godz. 18:15-19:00 – Vinifera
 • godz. 19:15-20:00 – M2R1
 • godz. 20:15-21:00 – Fuzja
 • godz. 21:15-22:00 – White Deer

3 maja 2022 (wtorek)/bazylik, rynek

 • Uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja

3 maja 2022 (wtorek)/rybnicki kampus

 • godz.16.00-18.00 koncert Krzesimir Dębski zaprasza – Gala Jubileuszowa z okazji 50-lecia pracy twórczej

29 kwietnia-3maja/rybnicki kampus

 • Zlot Foodtrucków

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 lipca 2024