Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Marsz Śmierci: Znicze w miejscach pamięci w Rybniku

Facebook Twitter

Znicze jako symbole pamięci zapłoną w miejscach pamięci w Rybniku. To są obchody Marszu Śmierci. Jutro (29.01.) odbędzie się druga edycja akcji „Rozświetlmy pamięć”, która polega na zapaleniu 78 zniczy w trzech miejscach pamięci: przy ulicy Gliwickiej, nad Rudą w Wielopolu oraz w Rybniku- Kamieniu.

Fot. Lucyna Tyl / rybnik.eu

W styczniu 1945 roku okupant niemiecki pędził tysiące więźniów z obozów zagłady w głąb Rzeszy, tego marszu wielu nie przeżyło, jedna z tras z Auschwitz-Birkenau wiodła przez Rybnik.

Marsz Śmierci w Rybniku

W niedzielę, 29 stycznia, w godz. 16.30-17.30,odbędzie się druga edycja akcji „Rozświetlmy pamięć”, polegającej na oświetleniu 78 zniczami trzech miejsc pamięci:

  • pomnika przy ul. Gliwickiej (obok stadionu miejskiego), gdzie straciło życie kilkuset uczestników Marszu,
  • zbiorowej mogiły 446 ofiar Auschwitz-Birkenau, znajdującej się w lesie nad rzeką Rudą, w dzielnicy Wielopole,
  • obelisku w Rybniku-Kamieniu (obok ośrodka MOSiR), upamiętniającego społeczność żydowską, pomordowaną w „Marszu Śmierci”.

Bogdan Kloch: Zachęcamy mieszkańców do odwiedzenia tego dnia mogił i miejsc upamiętnienia i zapalenia symbolicznego znicza, jako naszego symbolu pamięci i modlitwy w intencji pomordowanych. Rozświetlmy pamięć tego wieczoru

– zachęca dr Bogdan Kloch z rybnickiego Muzeum im. O. Emila Drobnego.

Bogdan Kloch, muzeum w Rybniku

Dzień wcześniej, 28 stycznia o 18.00 w rybnickiej bazylice św. Antoniego odprawiona zostanie również msza święta w intencji ofiar.

Co roku w styczniu mieszkańcy Rybnika uczestniczą w obchodach, upamiętniających zbrodnie na więźniach KL Auschwitz-Birkenau i tragiczny „Marsz Śmierci”. W styczniu 1945 roku okupant niemiecki pędził tysiące więźniów z obozów zagłady w głąb Rzeszy Niemieckiej. Więźniowie pokonywali dziennie w mrozie ok. 20-30 km. Tylko nielicznym udało się uciec i przeżyć, większość ginęła po drodze. Jedna z tras wiodła przez Rybnik.

Fot. Lucyna Tyl / rybnik.eu

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024