Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Masowe odejścia ze służby policjantów. Jaka jest tego przyczyna?

Facebook Twitter

Wiemy, ilu policjantów w województwie śląskim od początku roku zdecydowało się odejść ze służby. W samym Rybniku to 45 osób. Według danych biura prasowego śląskiej komendy do końca lutego będzie to ponad 1000 osób. To masowe odejścia ze służby.

odejścia ze służby
fot. Policja Gliwice

Masowe odejścia ze służby – ponad tysiąc policjantów mniej!

W sumie na 12,5 tysiąca policjantów z garnizonu śląskiego, z pracy w policji odchodzi dokładnie 1011 osób. Zdecydowana większość policjantów wybiera się na emeryturę. Od stycznia do 10 lutego z policji odeszło 486 funkcjonariuszy, do końca miesiąca wg prognoz będzie to 525 policjantów.

W subregionie zachodnim najwięcej odejść w Rybniku. Z tamtejszej komendy odchodzi 45 policjantów, na 420 zatrudnionych, a więc ponad 10 procent. W Wodzisławiu Śląskim 19, Żorach odchodzi 11 policjantów, w Jastrzębiu-Zdroju 13, w Raciborzu 18 a w Cieszynie 17 funkcjonariuszy.

Dlaczego tak masowo odchodzą policjanci z pracy i co to oznacza dla poszczególnych komend i mieszkańców?

Niepokojące jest to, że na emeryturę odchodzą doświadczeni policjanci nawet po kilkunastu latach służby

– tak odejścia ze służby w policji komentuje wiceprzewodniczący Związku Wojewódzkiego NSZZP w Katowicach Maciej Dziergas.

Mamy do czynienia ze skalą niespotykaną od lat

– mówi w rozmowie z Arkadiuszem Żabką.

 Radio 90: Jak pan patrzy na to, co się teraz dzieje w policji?

Maciej Dziergas: Dużo większa skala. Źle się dzieje, że jest taka ilość odejść. Jedna rzecz, druga zatrważająca, że odchodzi dużo doświadczonych, profesjonalnych policjantów przygotowanych do służby, którzy mają 16, 17 lat. To jest niepokojące.

 Radio 90: Czym spowodowana jest tak duża skala.

Maciej Dziergas: Waloryzacją, która w tym roku będzie czekała naszych zacnych emerytów. Fakt, pozostaje faktem, że jest to duża ilość odejść.

Nasz rozmówca zwraca uwagę, że musi zmienić się system, by policjantom opłacało się dłużej pracować. Dziś uprawnienia emerytalne policjant nabywa po 15 latach. Wówczas może liczyć jednak na 40 procent wynagrodzenia.

odejścia ze służby

Odejścia ze służby w policji

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 czerwca 2023