Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Masz wątpliwości, czy samochód, który kupujesz nie jest kradziony?

Facebook Twitter

Nie kupuj kota w worku! Zmiany, jakie są proponowane do ustawy Prawo o ruchu drogowym, zakładają, że każdy będzie miał dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Każdy bez trudu będzie mógł sprawdzić, czy samochód, który chce kupić jest nowy.

Centralna Ewidencja Pojazdów to baza, w której znaleźć można historię każdego samochodu, są tam informacje między innymi o dacie rejestracji i o tym czy auto nie jest kradzione. Obecnie dostęp do tych danych mają jedynie uprawnione do tego instytucje i właściciel samochodu. Zmiany w prawie, jakie zaproponowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zakładają, że to grono znacznie się powiększy, bo urzędnicy chcą, by każdy kto planuje zakup danego pojazdu mógł sprawdzić czy to zakup bezpieczny. Nie będą ujawnione jedynie informacje o właścicielu lub posiadaczu auta.

Dane mają być dostępne on-line, bez konieczności składania wniosku i bez podawania powodów, dla których wchodzimy do Centralnej Ewidencji Pojazdów. W celu uzyskania danych trzeba będzie podać numer nadwozia VIN, datę pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu, który zamierzamy kupić. To wystarczy, by mieć dostęp do historii. Usługa będzie bezpłatna. Podobne rozwiązania z powodzeniem funkcjonują m.in. w Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2024