Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mieszkańcy przebadani! Bezpłatne konsultacje ze specjalistami odbyły się przed Focus Park w Rybniku

Facebook Twitter

W piątek (17.09.) przed Focus Park w Rybniku w ramach akcji "Zmobilizowani do zdrowia" była okazja do bezpłatnych badań m.in. słuchu, krwi, wzrok, można było wykonać mammografię, ale też skonsultować się ze specjalistami. W specjalnym ambulansie do badań USG przyjmowane były dzieci, w celu wykrywania niepokojących zmian nowotworowych. 

Wyjaśnia specjalista radiolog:

Marcin Inglot: To jest propozycja dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym, do 6. roku życia. Do wszystkich rodziców, do wszystkich dzieci bez względu na płeć, bez względu na obciążenia, bez względu na stan zdrowia. (…) Celem tych badań jest profilaktyka chorób nowotworowych, zwracamy uwagę na zmiany rozwojowe, czy onkologiczne. Opisujemy zmiany, mierzymy. Choroby nowotworowe mają to do siebie, że im szybciej je rozpoznamy, tym większa szansa na wyleczenie. (…)

W ambulansie Fundacji Rolanda McDonalda, która po raz pierwszy odwiedziła Rybnik, rodzice otrzymują kompleksową informację. Dzięki tym badaniom rocznie udaje się w porę zdiagnozować kilka poważnych przypadków:

Marcin Inglot: Rodzice troszkę się boją, ale nie należy się bać. Znalezienie jest kluczem do wyleczenia. (…) Z reguły jest tak, że dzieci są zdrowe i wszyscy są zadowoleni. W przypadku mniejszych problemów, my radzimy gdzie szukać pomocy czy konsultacji.

Obaw nie miała pani Aurelia, mama 3-letniego Mikołaja, która dziś (17.09.) z synkiem przyszła na badania:

Marcin Inglot: Mamy usg brzuszka, tutaj mamy trochę nieprawidłowości, więc bardzo fajnie, możemy mieć konsultację. (…) Nic mnie nie niepokoiło, to jest czysta profilaktyka. Bardzo fajnie, że takie badania odbyły się w Rybniku.

Mieszkańcy regionu bardzo chwalą akcję „Zmobilizowani do zdrowia” i to, że mieli okazję sprawdzić w jakiej są kondycji.

W pandemii profilaktyka została mocno zaniedbana

– przyznają w rozmowie z Moniką Sokołowską:

Warto skorzystać z takich badań. (…) Polecam wszystkim, którzy mają jakieś problemy, dolegliwości. Dużo specjalistów. (…) Konsultacje przy okazji zakupów! (…) Fajny pomysł.

Zobacz zdjęcia z akcji:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj