Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ministerstwo Przemysłu w Katowicach. Resort oficjalnie zainaugurował pracę

Facebook Twitter

Dzisiaj (1.03.) w Katowicach rozpoczęło działalność nowo utworzone Ministerstwo Przemysłu, które przejęło obowiązki związane z gospodarką złożami kopalin.

Ministerstwo Przemysłu
Marzena Czarnecka Minister Przemysłu

Ministerstwo Przemysłu mieści się w Katowicach

Resort, który jest przekształceniem Ministerstwa Aktywów Państwowych, ma na celu nie tylko skupienie się na górnictwie i hutnictwie, ale także na rozwoju energetyki atomowej oraz sektorze ropy i gazu, w tym technologii wodorowych. Na czele ministerstwa stanęła Marzena Czarnecka.

Jednym z głównych zadań nowej minister jest notyfikacja umowy społecznej dotyczącej górnictwa węgla kamiennego, która mimo obietnic poprzedniego rządu, nie została jeszcze zatwierdzona przez Komisję Europejską.

To wyzwanie, które wymaga dopracowania wielu szczegółów dokumentu, który budzi obecnie wiele wątpliwości.

– mówi wojewoda śląski Marek Wójcik.

Minister Czarnecka stoi przed trudnym zadaniem nie tylko z powodu konieczności dokończenia procesu notyfikacji, ale również z uwagi na bieżącą sytuację w sektorze górnictwa, który wymaga szczególnej uwagi i zarządzania

– zauważa wojewoda i podkreśla, że branża ta jest bardzo wymagająca, a oczekiwania społeczne oraz ekonomiczne stawiają przed nowym resortem niełatwe zadanie.

Marek Wójcik, wojewoda śląski

Marek Wójcik, wojewoda śląski

Notyfikacja umowy społecznej, która reguluje zasady i tempo wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do roku 2049, jest kluczowa dla przyszłości tego sektora. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia konieczności subwencjonowania branży i wymaga zatwierdzenia przez Komisję Europejską.

Szefowa Ministerstwa Przemysłu już w grudniu ubiegłego roku sygnalizowała, że zatwierdzenie wniosku notyfikacyjnego jest priorytetem jej działalności. W lutym odbyła spotkania z wysokimi przedstawicielami Komisji Europejskiej, w tym z wiceprzewodniczącą Margrethe Vestager oraz wiceprzewodniczącym Marošem Šefčovičem, co podkreśla wagę i pilność tej kwestii.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj