Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Umowa społeczna ze związkami zawodowymi jest aktualna, nie będzie negocjowana

Facebook Twitter

Umowa społeczne ze związkami zawodowymi jest ważna i nie będzie negocjowana. Jednak wniosek o jej notyfikację został źle napisany i trzeba to zrobić jeszcze raz - zapowiedziała minister przemysłu Marzena Czarnecka.

Ministerstwo Przemysłu
Marzena Czarnecka Minister Przemysłu

Umowa społeczna ze związkami zawodowymi jest nadal aktualna, trzeba tylko zmienić źle sporządzony wniosek – mówiła dziś w Katowicach Minister Przemysłu Marzena Czarnecka. Na początku lutego odbyło się w tej sprawie spotkanie w Brukseli.

Oznacza to, że wszystkie zapisy zawarte w umowie, w tym czas funkcjonowania kopalń pozostanie bez zmian. Dzisiejsze spotkanie z minister odbyło się w budynku Polskiej Grupy Górniczej, gdzie od 1 marca oficjalnie ma mieć siedzibę ministerstwo:

Marzena Czarnecka: Jestem bardzo zadowolona z wizyty 5 lutego w Brukseli. Umowa społeczna jest nadal aktualna ze związkami zawodowymi. Tylko wniosek, który został złożony w sprawie notyfikacji pomocy publicznej, jest źle sporządzony, niewłaściwie i wymaga korekty. I taką korektę będziemy już procedować od pierwszego marca 2024, czyli od momentu, kiedy ministerstwo powstanie.

Korekta wniosku będzie składana w najbliższych miesiącach, tak by całą procedurę zakończyć w połowie roku.
Ministerstwo Przemysłu ma zajmować się nie tylko górnictwem i hutnictwem, ale również atomem, gazem i ropą naftową:

Marzena Czarnecka: To jest historyczna chwila. Ministerstwo jest w Katowicach. Ja się z tego bardzo cieszę, że możemy procedować tu na miejscu, a nie w Warszawie.

Minister Czarnecka nie chciała w sprawie wypowiadać się w sprawie inwestycji realizowanej w Elektrowni Rybnik, gdzie wygaszane bloki węglowe zastępowane są blokiem gazowo parowym. W tej sprawie skierowała nas do Ministerstwa Aktywów Państwowych. Również w sprawie podwyżek dla górników zachowywała wstrzemięźliwość:

Marzena Czarnecka: Co do podwyżek dla górników, to może podzielmy to na dwie części. Pierwsza część to jest Jastrzębska Spółka Węglowa.  Ja wiem, że państwo nawiązujecie do sporu zbiorowego, który tam się toczy i tutaj decyzja należy do zarządu spółki, to zarząd spółki jest tym podmiotem – bo to jest samodzielna spółka giełdowa- który musi podejmować decyzje w tym zakresie, również decyzje płacowe. Natomiast w przypadku PGG, skoro utrzymujemy, że umowa społeczna jest umową aktualną, to z tej umowy społecznej wynikają szczegółowe informacje dotyczące sposobu podwyżek dla sektora górniczego.

 

A w Katowicach był Arkadiusz Żabka.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj