Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Minister przemysłu Marzena Czarnecka: Kopalnie będę fedrowały, póki będą zasoby

Facebook Twitter

Kopalnie będą pracowały tak długo, jak będą w nich zasoby - podkreślała w czasie swojej pierwszej konferencji prasowej nowa minister przemysłu Marzena Czarnecka

Minister przemysłu Marzena Czarnecka
Minister przemysłu Marzena Czarnecka

Notyfikacja umowy społecznej możliwa jeszcze w połowie stycznia 2024 roku. Zapowiedziała dziś w Katowicach nowa minister Przemysłu Marzena Czarnecka.

Przez dwa lata poprzedni rząd nie zrobił nic by zamknąć tę sprawę i skierować unijne pieniądze dla spółek węglowych. Chcemy to zrobić w pierwszej kolejności

– mówiła Czarnecka. Chodzi o wniosek ws. notyfikacji podpisanej w maju 2021 r. umowy społecznej, regulującej zasady i tempo wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do 2049 r. Dokument zakłada subwencjonowanie branży w tym okresie w postaci budżetowych dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń. Wymaga to zgody Komisji Europejskiej.

Marzena Czarnecka: Pierwsze, takie najpilniejsze zadanie to jest zatwierdzenie decyzji, która była przez dwa lata  niezatwierdzona, czyli tzw. wniosek notyfikacyjny dotyczący kwestii pomocy dla spółek węglowych. Od 2 lat takie postępowania toczą się przed Komisją Europejską, nie udało się poprzednikom dopiąć tego tematu, ja mam nadzieję, że to się uda w najbliższym terminie. Ten najbliższy termin to połowa stycznia 2024 roku. Ja się wybieram do Brukseli i mam nadzieję, że tam przeprocedujemy ten wniosek, który od dwóch lat jest w zamrażalce unijnej.

Zgodnie z decyzjami Unii Europejskiej kopalnie mają być wygaszane stopniowo do 2049 roku. Minister Przemysłu chce by te pracowały jak najdłużej:

Marzena Czarnecka: Kopalnie będą funkcjonować! Będą funkcjonować tak długo jak będą zasoby w tychże kopalniach. To jest nasze zapewnienie ze strony Ministerstwa Przemysłu.

Wyzwaniem jest też organizacja samego Ministerstwa Przemysłu. Ma ono działać na Śląsku, choć jeszcze nie wskazano dokładnej lokalizacji. Ma ona zajmować się górnictwem i energetyką w w zakresie paliw kopalnych.

Marzena Czarnecka: Ja jestem z tego bardzo dumna, że administracja centralna wraca na Śląsk i że to podniesie i rangę Śląska, rangę regionu nie tylko na arenie nie tylko europejskiej, ale również międzynarodowej. Ja bym bardzo nie chciała, żeby Śląsk się kojarzył tylko i wyłącznie z surowcami, dlatego mamy nadzieję, że ta transformacja energetyczna, że początek tej transformacji będzie właśnie tu – na Śląsku.

Spółki Węglowe czeka też audyt mówiła minister Czarnecka:

Marzena Czarnecka: Te audyty będą wykonywane nie tylko i wyłącznie przez same spółki, ale również przez organy  kontrolne na przykład przez NIK. Oczywiście będziemy się zajmować wszelakimi kwestiami, między innymi nominatów. Natomiast co do kwestii personalnych, to myślę, że Ministerstwo Aktywów Państwowych to jest ten organ, który jest odpowiedzialny za zrobienie stosownych konkursów, bo te konkursy będą organizowane.

A na pierwszej konferencji minister przemysłu Marzeny Czarneckiej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach był Arkadiusz Żabka.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj