Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mniej podróżnych na lotnisku w Pyrzowicach. O 70 % mniej niż rok temu

Facebook Twitter

Październik to czwarty miesiąc pracy pyrzowickiego lotniska w warunkach pandemii. Z siatki połączeń regularnych i czarterowych skorzystało 93 132 podróżnych, to jest o ponad 266 tysięcy mniej (-74,1%) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Fot. Piotr Adamczyk PR KTW / facebook.com/KatowiceAirport

Lotnisko w województwie śląskim opublikowało swoje dane, z których wynika, że w październiku odnotowano 1 832 startów i lądowań, to jest 1 588 mniej (-46.4%) niż w tym samym czasie rok temu.

Kryzys w branży lotniczej trwa i w tym momencie nie ma sygnałów wskazujących na jego rychłe zakończenie. Sytuacja epidemiczna w Europie jest niestabilna, a to będzie miało bezpośredni wpływ na liczbę obsługiwanych podróżnych w najbliższych tygodniach. Już październik pokazał, że lotnictwo wchodzi w drugą fazę lockdownu i to po krótkim, bo trwającym zaledwie trzy miesiące okresie wakacyjnym, kiedy to liczba pasażerów zdołała się odbudować do poziomu około 35% w porównaniu z okresem od lipca do września 2019 roku. Aktualnie precyzyjne prognozowanie w dłuższym okresie jest trudne. W tym momencie spodziewamy się, że w listopadzie z siatki połączeń Katowice Airport skorzysta nie więcej niż 25 tys. podróżnych, gdzie w tym samym miesiącu ubiegłego roku było ich ponad 290 tysięcy. Wynik za grudzień, jak i kolejne miesiące, jest uzależniony od sytuacji epidemicznej w Europie.

– mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln podróżnych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 marca 2021