Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim: Metalowa kasetka ze strażackimi pamiątkami trafiła do placówki

Facebook Twitter

Strażacy z zarządu powiatowego OSP w Wodzisławiu przekazali dla muzeum w Wodzisławiu Śląskim zbiór historycznych dokumentów, pieczątek i odznaczeń. Znajdują się w specjalnej, metalowa kasetce z pamiątkami.

muzeum w wodzisławiu
fot. mat. prasowe

Wśród nich np. pismo, zgodnie z którym zlikwidowano jednostkę OSP w Ligocie Tworkowskiej, wsi wysiedlonej w związku z budową zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Jak mówią muzealnicy, wszystko trafi na wystawę dotyczącą historii pożarnictwa na Ziemi Wodzisławskiej. Ekspozycja „W obliczu ognia” będzie otwarta 27 marca.

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim – strażackie skarby na wystawie

Strażacy zgromadzili w solidnej, metalowej kasetce pamiątki sprzed kilkudziesięciu lat. Znajdą one swoje miejsce w historycznych zasobach wodzisławskiego muzeum. W kasetce strażacy przekazali m.in. medale wręczane za zasługi dla pożarnictwa, dystynkcje, odznaki za wysługę lat, pieczątki oraz pismo, zgodnie z którym zlikwidowano jednostkę w Ligocie Tworkowskiej.

fot. mat. prasowe

Jesteśmy szczęśliwi, że możemy te rzeczy przekazać, bo mamy świadomość ich historycznej wartości. W Muzeum w Wodzisławiu Śląskim pamiątki nie zaginą, a staną się świadkiem tego, jak funkcjonowały straże pożarne przed wielu laty

– powiedział podczas wręczenia Jerzy Szkatuła, honorowy prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wodzisławiu Śląskim. Wszystkie przedmioty zostaną teraz szczegółowo opisane, udokumentowane i zabezpieczone. Będzie można je zobaczyć podczas zbliżającej się wystawy o historii pożarnictwa na Ziemiach Wodzisławskich.

Chciałem bardzo podziękować za przekazanie do Muzeum w Wodzisławiu tak cennych pamiątek. W ten sposób stajecie się kustoszami historii. To nasze dziedzictwo i niewielu jeszcze ma świadomość, że takie rzeczy tylko w muzeum są odpowiednio chronione. To nasza przeszłość, o której warto pamiętać, a eksponaty zostaną zabezpieczone dla przyszłych pokoleń

– podkreślił w trakcie spotkania dyrektor Muzeum Sławomir Kulpa.

Strażacy z wodzisławskim Muzeum współpracują nie od dziś. W 2022 roku przekazano sztandar Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych pochodzący z 1964 r., który znajduje się dziś w muzealnych zbiorach.

Eksponaty prezentujące strażacką przeszłość tego rejonu będzie można oglądać na wystawie pn. „W obliczu ognia. Historia pożarnictwa na Ziemi Wodzisławskiej”. Wernisaż został zaplanowany na 27 marca o 17.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024