Wojna o Śląsk Cieszyński. Wykłady historyków w wodzisławskim muzeum
Wojna o Śląsk Cieszyński w wodzisławskim muzeum. To temat najbliższego spotkania z historią.

Szacowany czas czytania: 01:25
Wojna o Śląsk Cieszyński – Wojna polsko-czechosłowacka
Wojna polsko-czechosłowacka o Zaolzie z 1919 roku to mało znany, a już na pewno zapomniany konflikt zbrojny między odradzającymi się państwami. Wydarzenia odbiły się szerokim echem wśród mieszkańców naszej części Górnego Śląska. Po latach jednak wydarzenie to w ramach komunistycznej współpracy obu socjalistycznych republik starano się ocenzurować.
Gośćmi kolejnego Spotkania z historią w Pałacu Dietrichsteinów będzie Piotr Hojka – historyk wodzisławskiego Muzeum, który jest badaczem tej trudnej tematyki, a także Daniel Korbel i dr Tomáš Rusek. Spotkanie odbędzie się w sobotę (10.02.) o godz. 16:00.

W trakcie wydarzenia omówione zostaną m.in. przyczyny wybuchu wojny 8-dniowej, przebieg działań wojennych oraz skutki i konsekwencje przelewu krwi braterskich narodów. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 10 lutego br. o godz. 16:00.
Kim są goście?
Daniel Korbel – doktorant Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku historia. Pod kierunkiem dr hab. Miłosza Skrzypka przygotowuje pracę doktorską na temat wojny polsko-czechosłowackiej o Śląsk Cieszyński ze stycznia 1919 roku.
dr Tomáš Rusek – kurator Villy Grossmann w Ostrawie i doktorant Wydziału Nauk Historycznych Unywersytetu Śląskiego w Opawie. Zajmuje się tematyką Legi Czechosłowackich w okresie I wojny światowej oraz sporem o Śląsk Cieszyński z lat 1918-1920.
Czytaj także: