Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wojna o Śląsk Cieszyński. Wykłady historyków w wodzisławskim muzeum

Facebook Twitter

Wojna o Śląsk Cieszyński w wodzisławskim muzeum. To temat najbliższego spotkania z historią.

Wojna o Śląsk Cieszyński
fot.UM Wodzisław/ Adrian Podgórski

Wojna o Śląsk Cieszyński – Wojna polsko-czechosłowacka

Wojna polsko-czechosłowacka o Zaolzie z 1919 roku to mało znany, a już na pewno zapomniany konflikt zbrojny między odradzającymi się państwami. Wydarzenia odbiły się szerokim echem wśród mieszkańców naszej części Górnego Śląska. Po latach jednak wydarzenie to w ramach komunistycznej współpracy obu socjalistycznych republik starano się ocenzurować.

Gośćmi kolejnego Spotkania z historią w Pałacu Dietrichsteinów będzie Piotr Hojka – historyk wodzisławskiego Muzeum, który jest badaczem tej trudnej tematyki, a także Daniel Korbel i dr Tomáš Rusek. Spotkanie odbędzie się w sobotę (10.02.) o godz. 16:00.

Wojna o Śląsk Cieszyński

Spotkanie z historią – Wojna o Śląsk Cieszyński

W trakcie wydarzenia omówione zostaną m.in. przyczyny wybuchu wojny 8-dniowej, przebieg działań wojennych oraz skutki i konsekwencje przelewu krwi braterskich narodów. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 10 lutego br. o godz. 16:00.

Kim są goście?

Daniel Korbel – doktorant Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku historia. Pod kierunkiem dr hab. Miłosza Skrzypka przygotowuje pracę doktorską na temat wojny polsko-czechosłowackiej o Śląsk Cieszyński ze stycznia 1919 roku.

dr Tomáš Rusek – kurator Villy Grossmann w Ostrawie i doktorant Wydziału Nauk Historycznych Unywersytetu Śląskiego w Opawie. Zajmuje się tematyką Legi Czechosłowackich w okresie I wojny światowej oraz sporem o Śląsk Cieszyński z lat 1918-1920.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lutego 2024