Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nadleśnictwo Rudy Raciborskie zniosło zakaz wstępu do lasu

Facebook Twitter

Nadleśnictwo Rudy Raciborskie zniosło zakaz wstępu do lasu. Przypomnijmy wprowadzono go po ogromnej wichurze, która na początku marca (11.03.) zniszczyła część drzewostanu na terenie całego nadleśnictwa.

Zakaz obowiązywał przez 6 tygodni, w tym czasie intensywnie sprzątaliśmy i udało się usunąć część powalonych drzew – mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, Robert Pabian:

Zajęliśmy się jako priorytetowo usuwaniem wszelkiego rodzaju zagrożeń związanych z drzewami złamanymi, wywróconymi, czy co najważniejsze wywróconymi, czy co najgroźniejsze z tymi systemami korzeniowymi w najbliższym sąsiedztwie dróg leśnych. Mamy przeświadczenie, że drogi leśne są w tym momencie bezpieczne, dlatego zakaz został uchylony. Natomiast apelujemy do wszystkich osób bardzo mocno do wszystkich osób, które zechcą wiosną z lasów skorzystać, żeby po prostu przez jakiś czas nie zapuszczać się w głąb lasu bo tam prace porządkowe jeszcze przez jakiś czas będą trwały.

Do usunięcia jest jeszcze wiele powalonych drzew – dodaje nadleśniczy Pabian:

Charakter tych szkód, które wystąpiły jest inny niż te, z którymi mieliśmy dotychczas do czynienia. Uszkodzone są wszystkie w zasadzie lasy nadleśnictwa, czyli ponad 15 tys. hektarów to są szkody jednostkowe, pojedyncze, grupowe, na ogromnym obszarze więc to sprzątanie będzie trwało. Część drewna pozostaje w lesie do naturalnego rozkładu to jest martwe drewno, które jest miejscem rozmnażania życia bardzo wielu gatunków. Natomiast nie w tych ilościach, które mamy w tej chwili, bo przypomnę, że około 55 tys. metrów sześciennych drewna zostało wywrócone i będziemy musieli to uprzątnąć.

Usunięte drzewa trafiają do tartaków, ale ich sprzedaż nie jest w ostatnim czasie łatwa:

Przeszkadza nam dość istotna w tej chwili nadpodaż drewna na rynku, bo przecież my to drewno pozyskujemy po to, żeby ono trafiło do tartaków, po to żeby trafiło do przerobów. Natomiast z uwagi na bardzo masowe zamieranie świerka, nie tylko w Polsce, ale również i na Słowacji, Czechach, a ostatnio również i we Włoszech i w Austrii na rynku Polskim ale europejskim jest bardzo duża nadpodaż drewna iglastego więc to drewno sprzedaje się nie najlepiej. Z przychodu ze sprzedaży drewna pokrywamy również wydatki z chociażby z odbudową zniszczonych lasów, po różnego rodzaju zjawiskach klęskowych i pielęgnowaniu tego lasu.

Nadleśniczy Pabian ma nadzieje, że do końca tego roku uda się posprzątać wszystkie powalone drzewa. Przypomnijmy zakaz wstępu do lasów nadleśnictwa Rudy Raciborskie został zniesiony.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj