Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Najniższe koszty życia na Śląsku są w Jastrzębiu-Zdroju. Co na to wpływa?

Facebook Twitter

Jastrzębie-Zdrój najtańszym śląskim miastem. Tak wynika z rankingu wydatków komunalnych, w którym porównano miasta z całej Polski. W kraju Jastrzębie zajęło 59. pozycję, ale pierwszą w województwie. W opracowaniu brano pod uwagę koszty, które 4-osobowa rodzina musi wydać np. na wodę, ścieki czy odbiór śmieci.

Mówi prezydent Jastrzębia Anna Hetman:

Mamy już długi kontrakt z firmą, która nam dostarcza wodę. On opiewał na znacznie niższą cenę niż okoliczne. My w tej chwili, mimo podniesienia tej ceny i tak mamy tańszą wodę. Przetargi, które niezależne są od nas różnie pokazują, w różnych gminach koszt za wywóz nieczystości. Jesteśmy przed przetargiem nowym, ten stary rzeczywiście był niski w porównaniu z innymi cenami – my mamy 12 złotych. To na pewno wpływa na to, że te koszty życia w Jastrzębiu są niskie, ale mieszkania też są tanie i łatwe do zdobycia, dlatego zapraszamy.

W mieście wciąż szukają alternatywy dla górnictwa i chcą postawić na turystykę:

Na terenie miasta Jastrzębska Spółka Węglowa w większości ma węgiel koksowy. Będzie jeszcze ten węgiel potrzebny przynajmniej przez najbliższe kilkanaście lat, to zapewnia też Unia Europejska. Niestety musimy się też przygotować na to, że za jakiś czas tego węgla może nie być, więc kopalnie będą zamykane, a jastrzębianie potrzebują też innych miejsc pracy. Nasze tereny, usytuowanie, jakość tych terenów, ale też rozległość nie pozwala na wybudowanie ogromnych połaci fabryk. Stawiamy na usługi, logistykę, magazyny, ale również turystykę. Turystyka to gastronomia, hotelarstwo. To jest duża szansa dla Jastrzębia.

Pomóc mają inwestycje w infrastrukturę turystyczną, takie jak Żelazny Szlak Rowerowy:

On będzie się łączył z taką ścieżką historyczną – wolnościową, czyli lata 80., powstanie miasta, kopalni i porozumienie jastrzębskie. Również z historią lat uzdrowiskowych, czyli tą ścieżką uzdrowiskową na terenie Zdroju. Park jest w ciągłej rewitalizacji. Będzie się ciągle coś działo i za kilka lat ta część Zdroju będzie wizytówką naszego miasta, perełką, dzięki której z każdej części Polski i zagranicy będzie można dojechać (Żelaznym Szlakiem lub autostradą) i zwiedzać te atrakcje, które mamy.

Za Jastrzębiem, kolejnym miastem ze Śląska i naszego regionu, w rankingu są Żory, które znalazły się na 65. miejscu.

Jastrzębianie, dajcie znać co sądzicie o tym zestawieniu!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 maja 2022