Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Niewybuchy straszą w regionie

Facebook Twitter

Minęło już 75 lat od II wojny światowej a wciąż znajdowane są niewybuchy z tamtych czasów. Tyko w ostatnich dwóch dniach w powiecie cieszyńskim natrafiono na 4 takie niebezpieczne znaleziska.

fot. slaska.policja.gov.pl

W niedzielę (26.04.) po 20.00 na terenie swojej posesji przy ulicy Kolejowej, mieszkaniec Strumienia znalazł pocisk przeciwpancerny. Natrafił na niego podczas prac przy budowie ogrodzenia. W poniedziałek (27.04.) po godzinie 7.00 w Zbytkowie podczas prac rolniczych ziemia odsłoniła pociski: przeciwpancerny i artyleryjski.

Także dziś po 10.00 w Pruchnej podczas robót drogowych przy ulicy Szkolnej odkryto duży pocisk lotniczy z czasów II wojny światowej. Z pobliskiej szkoły i przedszkola ewakuowano 15 osób. Droga została zamknięta na 3 godziny. Wszystkie niebezpieczne znaleziska zabrali już wezwani saperzy.

Za policją przypominamy:

Liczące kilkadziesiąt lat, skorodowane niewybuchy mogą być bardzo niebezpieczne. Każde dotknięcie lub próba przemieszczenia takiego pocisku może zakończyć się tragedią.

Kategorycznie nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani innych miejsc tj. rowy, stawy, rzeki znalezionych materiałów pochodzenia wojskowego. Należy mieć świadomość, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej, w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe!

Natomiast w przypadku otrzymania lub znalezienia jakiejkolwiek przesyłki niewiadomego pochodzenia lub podejrzanie wyglądającej paczki (np. braku nadawcy, lub w przypadku przesyłki pochodzącej od nadawcy lub z miejsca, z którego się tego nie spodziewamy) nie należy jej otwierać ani przemieszczać. Należy pozostawić ją na miejscu!

Powiadomić Policję nr policji: 997, 112 lub straż pożarną 998.

Policja apeluje do wszystkich osób, aby w przypadku odnalezienia rzeczy bądź substancji niewiadomego pochodzenia, których już sam wygląd wskazuje, że mogą zawierać nieznane substancje (np. substancje chemiczne) nie przesuwały ich, nie podnosiły, nie dotykały. Mogą one stanowić realne zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj