Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Noclegownie i ogrzewalnie w regionie. W nocy w Jastrzębiu-Zdroju był nadkomplet

Facebook Twitter

Nadkomplet w noclegowaniach i ogrzewalniach w regionie. Miniona noc była jedną z najzimniejszych w tym sezonie. Kolejna zapowiada się z jeszcze z większym mrozem.

Noclegownie i ogrzewalnie
fot. pixabay.com

Noclegownie i ogrzewalnie w regionie

Jastrzębie poinformowało, że w noclegowni przy Wodzisławskiej przyjmie każdego potrzebującego, choć na ten moment wszystkie łóżka są zajęte, każdy otrzyma wsparcie. W tym mieście działa też ogrzewalnia przy ul. Północnej na terenie dawnego targowiska. Można z niej korzystać codziennie, w godz. od 18.00 do 7.00. Tu można wziąć prysznic, zaparzyć sobie herbatę. Podobnie jest w Wodzisławiu na ulicy Rzecznej. Ostatniej nocy tu też był nadkomplet osób w potrzebie. Potwierdza Elwira Palarczyk, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wodzisławiu:

Elwira Palarczyk: Ogrzewalnie mamy przygotowaną na 10 miejsc. Mieliśmy 13 osób ubiegłej nocy. Temperatura w najbliższych dniach ma spadać, więc spodziewamy się również obłożenia na tym samym poziomie, może troszkę wyższym. W sytuacji, kiedy jest niska temperatura i jest takie zagrożenie, że człowiek mógłby się znaleźć w trudnej sytuacji dla niego życiowej, to schroniska również muszą przyjąć osoby, aby ją uchronić od negatywnych skutków zimowych.

Pomimo ograniczonej ilości miejsc, przed nikim nie zamkniemy drzwi – deklaruje Elwira Palarczyk:

Elwira Palarczyk: Nie zamykamy drzwi, ale jeżeli byłoby nadmierne obłożenie, to w tym momencie musimy prosić schronisko, aby też uruchomiło swoje zasoby. W noclegowni bezdomny może liczyć na schronienie w ciągu nocy. Jeżeli są bardzo niskie temperatury, to przedłużamy godziny otwarcia również w ciągu dnia. Natomiast jest gorąca herbata i węzeł sanitarny.

Pracownicy socjalni apelują do każdego z nas, by nie pozostawać obojętnym na los osób w kryzysie, szczególnie gdy w tak trudnych zimowych warunkach zagrożone jest ich zdrowie i życie:

Elwira Palarczyk: Jeżeli widzimy osobę bezdomną, proszę ją poinformować, że na ulicy Rzecznej znajduje się ogrzewalnia, znajduje się również i schronisko. Prosimy, abyście zwracali uwagę na osoby, które gdzieś w Waszej przestrzeni przebywają. Warto ich poinformować, warto wskazać im te miejsca, aby też oni zdecydowali sami, czy chcą z tego skorzystać, ale żebyśmy też byli w tej kwestii jak najbardziej w porządku.

Wodzisławska ogrzewalnia od jutra (9.01.) będzie działać już całodobowo do momentu ustania silnych mrozów. Dziś (08.01.) najpóźniej zostanie otwarta o 18.00. W Żorach nie ma problemów z wolnymi miejscami, w ogrzewalni na osiedlu Gwarków można znaleźć schronienie w ciągu dnia, nocą bezdomni mogą otrzymać wsparcie w noclegowni. W mieście działa też schronisko.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj