Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowe autobusy elektryczne wyjadą na ulice Cieszyna

Facebook Twitter

Cieszyn kupił dwa elektryczne autobusy. Będą to pierwsze tego typu pojazdy w mieście nad Olzą. Burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz podpisała umowę z Solaris Bus&Coach, który je dostarczy i wybuduje także stację ładowania.

fot. UM Cieszyn

Koszt przedsięwzięcia opiewa na ponad 4,6 mln zł. Każdy z autobusów będzie mógł przewozić do 58 pasażerów. Jak przyznaje Gabriela Staszkiewicz, zakupy nowych pojazdów są koniecznością.

Kiedy kilka lat temu zostałam burmistrzem, musiałam podjąć decyzje o wymianie taboru, który był w fatalnym stanie. W 2019 roku kupiliśmy dwa nowe autobusy, w tym roku będą kolejne z normą Euro6, a w przyszłym roku trafią do nas dwa pojazdy elektryczne.

-mówi burmistrz Cieszyna:

Gabriela Staszkiewicz: Udaje nam się krok po kroku wprowadzać naszą strategię elektromobilności, którą przyjęliśmy i ta wymiana taboru wynika bezpośrednio z założeń, jakie w tej strategii zostały dla miasta Cieszyn wyznaczone. W tej chwili przychodzi pora na te najbardziej nowoczesne, najbardziej pożądane autobusy elektryczne.

Jak dodaje burmistrz, kwota blisko 5 milionów złotych jest ogromna dla tak niewielkiego samorządu. Na szczęście miastu udało się pozyskać środki zewnętrzne na zakup pojazdów.

Gabriela Staszkiewicz: Będziemy w stanie rozpocząć wymianę taboru, częściowo ten tabor zostanie wymieniony na autobusy elektryczne. Dwa autobusy elektryczne, stacja ładowania… myślę, że ta stacja ładowania będzie początkiem sieci stacji ładowania w Cieszynie dla potencjalnych użytkowników samochodów elektrycznych. Będziemy się więc starać także o tych użytkowników dróg.

Nowe pojazdy trafią do Cieszyna z początkiem przyszłego roku. Cieszyńska komunikacja miejska dysponuje obecnie 20 autobusami.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024