Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Obowiązkowe rękawiczki, skąd je wziąć?

Facebook Twitter

Od dziś (1.04.) obowiązują nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd, by jeszcze intensywniej walczyć z koronawirusem.

fot. Leo2014/pixabay

Wśród nich jest nakaz, aby sklepy zapewniały jednorazowe rękawiczki nie tylko obsłudze, ale również klientom. Zacznie obowiązywać od jutra (02.04.). To poważny problem, zauważa słuchaczka Radia 90, Grażyna z Rybnika:

Klient robiąc zakupy robiąc musi mieć rękawiczki jednorazowe. Skąd je ma wziąć? Nigdzie nie można ich kupić.  To jest naprawdę duży problem. A sklep skąd ma wziąć? Sklepy też nie mają, bo nie mają gdzie kupić tych rękawiczek.

Jak było do tej pory? I o czym warto pamiętać używając jednorazowych rękawiczek w czasie robienia zakupów?

Już teraz, bo przecież z koronawirusem toczymy walkę od kilku tygodni, niektóre sieci zapewniały swoim klientom rękawiczki. Czekały na nich przed wejściem do sklepu. W niektórych był obowiązek ubierania rękawiczek na stoiskach z owocami i warzywami oraz na stoiskach piekarniczych.

Pytanie jak duże Ci handlowy mają zapasy. Bo jak donoszą nasi słuchacze rzeczywiście nie wszystkie punkty nimi dysponują, a już jest problem z zaopatrzeniem. Rząd napisał w nowym rozporządzeniu, że zaleca aby również klient we własnym zakresie miał ze sobą rękawiczki. Nie ma jednak nigdzie podpowiedzi, gdzie miałby je kupić. Ceny poszły w górę, nie ma dostaw, w hurtowniach pusto. Istnieje ryzyko, że ludzie zaczną korzystać z rękawiczek jednorazowych wielokrotnie, co sprowadzić może na nich realne zagrożenie zakażeniem. I co równie ważne: samo noszenie rękawiczek nie wystarczy, trzeba pamiętać o umiejętnych nakładaniu ich i zdejmowaniu.

Instrukcja

  • Po wyjęciu rękawic z opakowania chwytamy ją w miejscu, w którym powinien znajdować się nadgarstek i płynnym ruchem wsuwamy ją na dłoń. To samo robimy z drugą rękawiczką.
  • Ważne, by przy zakładaniu rękawic nie dotknąć skóry przedramienia. Jeśli chcemy tego uniknąć, powinniśmy odwinąć zewnętrzną powierzchnię nakładanej rękawicy zgiętymi palcami w taki sposób, aby udało się nam nałożyć rękawicę na drugą rękę.
  • Zdejmowanie rękawic warto zacząć od uchwycenia jednej z nich na wysokości nadgarstka w taki sposób, by nie dotykać skóry przedramienia, a w dalszej kolejności należy wywrócić ją wewnętrzną stroną na wierzch.
  • Po zdjęciu pierwszej rękawicy trzymamy ją w drugiej ręce, do której przykładamy palce, wsuwamy je pod rękawiczkę i zwijamy ją wzdłuż dłoni.
  • Po zdjęciu rękawiczek należy umyć ręce, a także dbać o to, aby nie dotykać twarzy, nosząc rękawiczki.

(źródło: natemat.pl, według rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia)

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj