Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Rybnik 2022 już jutro

Facebook Twitter

170 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną z całej Polski zainauguruje w Rybniku Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Impreza wystartuje w Boguszowicach już jutro (6.05.). W naszym regionie rywalizować będą pływacy oraz zawodniczy grający w bocce, inaczej mówiąc w bule.

Kolejne dyscypliny to kolejne miejsca w Polsce, w tegorocznej edycji Igrzysk będzie rywalizować 1000 sportowców.

Tegoroczna edycja Igrzysk odbędzie się w pięciu lokalizacjach:

  • Rybnik (5-7 maja): pływanie, bocce
  • Bydgoszcz (20-22 maja): gimnastyka, wrotkarstwo, tenis
  • Poznań (28-30 maja): kolarstwo, judo
  • Warszawa (3-5 czerwca): piłka nożna, siatkówka
  • Kielce (4-7 lipca): lekkoatletyka, koszykówka, badminton

Medaliści Igrzysk Ogólnopolskich będą walczyć o nominacje na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Berlin 2023 – to będzie największe wydarzenie sportowe na świecie w przyszłym roku– weźmie w nim udział 7 000 zawodników z 200 krajów.

Olimpiady Specjalne są uznana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, jako trzecie ogniwo ruchu olimpijskiego, obok pełnosprawnych sportowców i paraolimpijczyków.

W Olimpiadach Specjalnych w Polsce trenuje obecnie ponad 17,5 tysiąca zawodników z niepełnosprawnością intelektualnych , zrzeszonych w 507 klubach, w 18 Oddziałach Regionalnych. Rocznie, oprócz regularnego cyklu treningowego, organizują ponad 260 imprez sportowych i zawodów. W ruchu Olimpiad Specjalnych w Polsce uczestniczy również 1445 trenerów, 659 członków rodzin i 7372 wolontariuszy.

Na co dzień organizacja współpracuje z przyjaciółmi i ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska – Robertem Lewandowskim, Kubą Wesołowskim, Tomaszem Wolnym, Karolina Krupińską, Joanną Jędrzejczyk.

Prezesem Stowarzyszenia jest Anna Lewandowska, sportsmenka, propagatorka zdrowego stylu życia, autorka książek i programów treningów. Patronką honorową jest Małżonka Prezydenta – obecnie funkcję objęła pani Agata Kornhauser-Duda.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 marca 2023