Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Oratorium Pasyjne w Nędzy. Wyjątkowa modlitwa w Niedzielę Palmową

Facebook Twitter

" Oratorium Pasyjne" w Niedzielę Palmową w kościele w Nędzy. Utwór muzyczny został skomponowany przez członka tutejszej orkiestry dętej.

Wydarzenie muzyczne zaplanowano o godzinie 14:00, w niedzielę 24 marca, w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej. Orkiestra Dęta Gminy Nędza pod dyrekcją Krzysztofa Fulneczka z wokalistami Justyną Galdą oraz Magdaleną i Kamilem Klimkami wykona premierowo „Oratorium Pasyjne” skomponowane przez Zygmunta Popelę.

Autor kompozycji jest członkiem Orkiestry Dętej Gminy Nędza, a także absolwentem Państwowej Szkoły Muzyczne w Rybniku oraz Akademii Muzycznej w Katowicach. Oratorium Pasyjne, które wykona orkiestra z Nędzy, to utwór instrumentalno-wokalny nawiązujący w swojej treści do drogi krzyżowej Jezusa Chrystusa. Forma oratorium wywodzi się ze średniowiecznych dramatów liturgicznych i misteriów związanych z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą.

Forma oratorium wywodzi się ze średniowiecznych dramatów liturgicznych i misteriów związanych z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Powstanie oratorium datuje się na połowę XVI w. i związane jest z działalnością świętego Filipa Nereusza, który w domach modlitwy (oratorio) organizował nabożeństwa połączone z dialogowanym śpiewem pochwalnych pieśni religijnych (laudes).

Oratorium Pasyjne w Nędzy w Niedzielę Palmową fot. kulturanedza.blogspot.com

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024