Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Order Uśmiechu wręczony w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Rybniku Golejowie. Rybniczanin Witold Fydrych z wyjątkowym odznaczeniem przyznanym przez dzieci

Facebook Twitter

Order Uśmiechu - jedyne na świecie odznaczenie przyznawane przez dzieci -wręczony został dziś (06.06.) w Zespole Szkolno Przedszkolnym nr 4 w Rybniku Golejowie. Do grona Kawalerów dołączył rybniczanin Witold Fydrych, przewodniczący stowarzyszenia "Słodka Jedynka" pomagający od lat dzieciom chorym na cukrzycę.

To była wyjątkowa potrójna uroczystość. Bo szkoła podstawowa w Golejowie świętowała jubileusz 60-lecia istnienia, 10-lecia nadania imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu i wręczenia odznaczenia. Jak tradycja karze przed odznaczeniem musiał on wypić puchar z sokiem ze świeżo wyciśniętych cytryn i się uśmiechnąć:

Witold Fydrych: Ta cytryna była szczególnie słodka. Trzeba to przeżyć. Smak cytryny, piękny uśmiech i piękny dzień. Czuję się niezmiernie wyróżniony, ale z tym wyróżnieniem równolegle idzie obowiązek i wielki szacunek do dzieci, bo dzieci to nasza przyszłość. Musimy wszystko zrobić, żeby te dzieci się dobrze ukształtowały, dzieciom trzeba pomagać.

Radio 90: Pan pomaga dzieciom chorym na cukrzycę.

Witold Fydrych: Tak, na cukrzycę typu I. Robimy różne szkolenia, przede wszystkim szkolenia służb mundurowych, ale też prowadzimy pomoc dla dzieci, przybliżanie dzieci do choroby, żeby nie miały tylu problemów. Mamy misie-insulisie. To są misie terapeutyczne, które też mają osprzęt cukrzycowy. Jeżeli dzieci zaprosi takiego misia na tydzień do siebie, oswoi się z chorobą.

Pasowania na kawalera dokonał Marek Michalak, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, rzecznik praw dziecka w latach 2008-2018.

Marek Michalak, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu

Jak mówił, order uśmiechu nabiera w obecnych czasach szczególnego wyrazu:

Marek Michalak: Jesteśmy w czasie spokojnym, że teraz już wszystko z górki, a tu się okazuje, że znowu trzeba się zresetować, znowu postawić na baczność, znowu zobaczyć, że dookoła nie tylko fajnie, ale i niefajnie. Są ludzie, którzy też tworzą ten świat jednak niebezpieczny dla dzieci. Trzeba się o te dzieci upominać, gdziekolwiek by one nie były. To jest to, co mówił Korczak „albo się porozumiemy dzisiaj, albo rozejdziemy na zawsze”. To było 100 lat temu, a dzisiaj te słowa są nadal aktualne. Dzisiaj także wzywamy o prawa dziecka, bo dzisiaj one też nie są w naszej rzeczywistości tak bezwzględnie przestrzegane, nawet w ojczyźnie praw dziecka, jaką jest Polska. Piękna pomoc dla dzieci z Ukrainy i to jest wspaniałe, i przymykanie oka na to, co się dzieje z dziećmi ze strony białoruskiej. Musimy się na pewno upominać o to, że każde dziecko bez względu na to, czy ono jest polskie, czy ono jest z Afryki, godność ma tę samą, prawa ma te same. Order Uśmiechu jest własnością każdego z tych dzieci. To one będą decydować o tym, kto dostanie go w przyszłości.

Były też życzenia Marka Michalaka dla rybnickiej placówki:

Marek Michalak: Szkole życzę dalszych jubileuszy – takich radosnych i takich sympatycznych jak dzisiaj, bo warto zauważyć, że tutaj się zgromadziło się grono ludzi, którzy się szanują, którzy się lubią, którzy współpracują – to czuć. To czuć w śpiewie, rozmowie, w gestach. Nic dziwnego, to szkoła im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, taki patron też zobowiązuje.

Halina Olborska wicedyrektor w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Rybniku Golejowie

Halina Olborska, wicedyrektor w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Rybniku Golejowie przyznała, że najważniejsze jest to by chodzić chętnie i z uśmiechem do szkoły:

Halina Olborska: Chyba najważniejsze dla nas jest to, żeby uczniowie chcieli do tej szkoły chodzić, żeby chciało im się codziennie ten trud brać na siebie, ale żeby wiedzieli, że nauka to wielka podróż. Bez otwartych głów nigdzie daleko nie pojedziemy, niczego nie zobaczymy, tylko w szkole możemy się tego nauczyć. Wiadomo, czasami łza z oka też płynie, ale żeby uśmiechem, jak wielkim kluczem, otwierać twarze innych ludzi.

Witold Fydrych świeżo upieczony Kawaler Orderu Uśmiechu otrzymał nr odznaczenia 1060.

Witold Fydrych

Podczas wydarzenia obecni byli także inni kawalerowie z Rybnika Teresa Knura i Piotr Rotter. Uroczystości zakończyły się posadzeniem drzewa z okazji 60 lecia szkoły.

Zobacz więcej zdjęć (źródło: Wacław Troszka/ Gazeta Rybnicka):

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2024