Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wyjątkowa wizyta w szkole w Skrzyszowie. Pilot LOT-u opowiedział o swojej pracy

Facebook Twitter

Odznakę za krzewienie pasji do lotnictwa wręczył uczniom ze Skrzyszowa kapitan Wiesław Dziuba, emerytowany pilot LOT-u. Odwiedził szkołę w gminie Godów, w której dbają nie tylko o wszechstronną edukację najmłodszych mieszkańców gminy, ale również o rozwijanie ich pasji.

mat. nadesłane

W Szkole Podstawowej w Skrzyszowie od zeszłego roku działa Zespół Modelarski, a Wiesław Dziuba na emeryturze działa w Rybnickim Klubie Seniorów Lotnictwa i jest zapalonym modelarzem. W 2011 r. został Drużynowym Mistrzem Świata na Mistrzostwach Świata Modeli Latających – Szybowców Sterowanych Mechanicznie w Serbii.

Odznaka dla szkoły

Pilot najpierw wręczył uczniom biorącym udział w zawodach sportowo-lotniczych medale i dyplomy, następnie na ręce dyrektor szkoły Joanny Bonarek wręczył Brązową Odznakę Za Zasługi dla Aeroklubu Polskiego przyznaną szkole w Skrzyszowie. – W naszej szkole od 2021 r. działa Zespół Modelarski prowadzony przez nauczycielki Annę Laskowską i Anetę Witek. Działa coraz prężniej. Dziękujemy, że zostało to dostrzeżone, ale też zdajemy sobie sprawę, że wyróżnienie, które nas spotkało, stanowi niejako zachętę do dalszej działalności – zaznacza dyrektor Joanna Bonarek. Po krótkiej uroczystości pilot opowiedział uczniom o swojej karierze w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Odpowiedział też na wiele pytań.

Od małego AN-a do dużego Boeinga

Kapitan Wiesław Dziuba jest emerytowanym pilotem samolotów pasażerskich. Latanie to przede wszystkim jego ogromna pasja. Zanim rozpoczął loty pasażerskie, pracował od 1969 do 1980 r. w Aeroklubie ROW jako szef wyszkolenia. W 1980 r. rozpoczął karierę pilota w PLL LOT. Latał najpierw na maszynach radzieckiej produkcji, turbośmigłowych An-24 i Ił-18, oraz odrzutowych Ił-62. Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku przesiadł się na maszyny produkcji amerykańskiej: najpierw na Boeinga 737, a następnie Boeinga 767. Na tym ostatnim latał przez 15 lat. – Maszyny radzieckie wymagały liczniejszych załóg. W Ił-62 oprócz dwóch pilotów, był jeszcze nawigator, mechanik pokładowy i radiooperator. Maszyny amerykańskie były tak skonstruowane, że do ich obsługi wystarczało tylko dwóch pilotów. To była dla nas zupełna nowość – opowiedział kapitan Dziuba. – Latałem głównie do Stanów Zjednoczonych na lotniska w Chicago i Nowym Jorku. Zdarzały się też loty na Daleki Wschód, nawet do Tokio – wspomina kapitan Dziuba. Łącznie w samolotach pasażerskich wylatał 17 000 godzin!

Drużynowy mistrz świata modelarzy

Od 2010 r. Wiesław Dziuba jest na emeryturze. Działa w Rybnickim Klubie Seniorów Lotnictwa. Jest również zapalonym modelarzem. W 2011 r. został Drużynowym Mistrzem Świata na Mistrzostwach Świata Modeli Latających – Szybowców Sterowanych Mechanicznie w Zlatiborze w Serbii. Tam również wywalczył indywidualnie brązowy medal.

Więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2023