Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Osocze wciąż potrzebne. 3 podstawowe warunki, jakie musisz spełnić, aby być dawcą

Facebook Twitter

Wciąż aktualne są apele o oddawanie osocza. Dlatego przypominamy, jakie należy spełnić warunki, aby zostać dawcą. Policja z Jastrzębia daje przykład jednego ze swoich funkcjnariuszy, który już dwukrotnie oddał osocze w jastrzębskim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Raciborza.

Aspirant sztabowy Dariusz Adynkiewicz-Piragas, który służy w jastrzębskiej jednostce, w listopadzie pokonał koronawirusa. Teraz kiedy sam zmierzył się z wirusem i jest ozdrowieńcem, zdecydował się wspomóc leczenie chorych na COVID-19. Po raz pierwszy oddał osocze 14 grudnia 2020 roku, a po raz drugi 21 stycznia 2021 roku w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Jastrzębiu-Zdroju. Oddane osocze pomogło sześciu osobom chorym na Covid-19.

Darek wraz z kolegami z pracy, którzy także oddali już osocze, zachęcają innych by w ten sposób, włączyli się w walkę z pandemią. To nic nie kosztuje, a wspomaga powrót chorych do zdrowia.

-czytamy na stronie policji w Jastrzębiu.

W Radiu 90 przypominamy warunki, jakie należy spełnić, aby móc oddać osocze!

Osocze może zostać pobrane od osób, które:
• spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741) Link do Rozporządzenia!
• przechorowały COVID-19 bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej:
– 28 dni od zakończenia objawów;
– 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;
– są w wieku 18-65 lat;
• w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Rekomendowany jest wcześniejszy bezpośredni kontakt telefoniczny z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ponieważ szczegóły pobrania są ustalane indywidualnie z każdym dawcą. Nie są wymagane żadne dodatkowe badania wykonywane indywidualnie przez dawcę. Niezbędne badania dla dawców zapewnione są przez publiczną służbę krwi.

Jak działa terapia osoczem?

Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj