Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Górnicy z JSW i ich rodziny oddali krew i osocze

Facebook Twitter

Blisko 600 osób wzięło udział w Barbórkowej Zbiórce Krwi i Osocza, jaką zorganizowano w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Dwudniowa akcja odbyła się w hali widowiskowo- sportowej w Jastrzębiu oraz na kopalni Pniówek w Pawłowicach. Krew i osocze zbierano także w oddziałach terenowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Raciborza.

fot.D. Lach/ jsw.pl

Jak poinformowała w swoich mediach społecznościowych senator Ewa Gawęda, która patronowała akcji, zebrano 190 litrów krwi, 56 litrów osocza.

Wszystkim z całego serca dziękuję.

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które wspomagają leczenie chorych na Covid-19 z ciężkimi objawami zakażenia. Do oddawania osocza zachęcała w Radiu 90 Gizela Kowol, dyrektorka Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Raciborza:

Ozdrowieńcy mogą oddawać osocze raz na tydzień, czyli w okresie 3 tygodni, ale oczywiście musi być wynik ujemny, że przeszli koronawirusa i są zdrowi. Przeprowadzamy z nimi wywiady, jak przeszli koronawirusa, ich osocze jest poddawane badaniom. Im większe miano tzn. im więcej kto ma, tym lepiej. To jest wskaźnik od 200, 160…do ileś tam. Mieliśmy już ozdrowieńca, który miał 2000 miana, to osocze naprawdę pomaga!

Ozdrowieńcy z każdą grupą krwi mogą zgłaszać się do stacji w Raciborzu, jak i do oddziałów terenowych w Wodzisławiu, Jastrzębiu lub Rybniku.

Dotąd w akcjach współorganizowanych przez JSW, wzięło udział blisko tysiąc pracowników spółki.

Warto zaznaczyć, że przedsięwzięcie nie jest nowe dla ozdrowieńców z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Górnicy to jedna z pierwszych grup zawodowych, która zaczęła dzielić się osoczem, gdy tylko pojawiła się taka potrzeba.

– czytamy na stronie JSW.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lutego 2024