Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Park kulturowy w Rybniku. Pierwsze konsultacje we wtorek (13.06.)

Facebook Twitter

Ustanowienie Parku Centrum Starego Rybnika może poprawić skuteczność ochrony, standard życia i gospodarowania w zabytkowych obszarach miasta. W ciągu ostatnich 20 lat powstało w Polsce 41 parków kulturowych, w tym cztery w województwie śląskim.

Spacer ulicami Rybnika, Park Kulturowy w Rybniku
Fot. UM Rybnik/ M.Koczy

Park kulturowy w Rybniku

Rybnik, to miasto wyjątkowe, o pięknej historii, średniowiecznym układzie urbanistycznym, którego potencjał możemy wspólnie ochronić i pokazać innym. Jest się czym pochwalić, jednak wymaga to wspólnego podjęcia różnorodnych działań – przez samorząd i mieszkańców słyszymy w rybnickim magistracie. czas na omówienie najistotniejszych spraw w tej kwestii to 100 dni. Pierwsze spotkanie we wtorek (13.06.) w godzinach od 16.30 do 18.00, w punkcie informacji przy deptaku. Kolejne kroki w ramach konsultacji to m.in. spotkania z różnymi grupami docelowymi, w tym przedsiębiorcami, ankiety, badania jakościowe, a także kampania informacyjna.

W centrum Rybnika powstaje park kulturowy o nazwie: „Centrum Starego Rybnika”, Rozpoczynamy dyskusję nad zasadami poprawy estetyki przestrzeni miejskiej, nad uporządkowaniem krajobrazu oraz zlikwidowaniem chaosu reklamowego, aby podkreślić to co najcenniejsze w naszym mieście. Zapraszamy Rybniczanki i Rybniczan do dyskusji o tym, co dla nas ważne, o naszym mieście. Zapraszamy mieszkańców i mieszkanki, przedsiębiorczynie i przedsiębiorców, aktywistki i aktywistów miejskich, pasjonatki i pasjonatów Rybnika

– mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

100 dni konsultacji

Spotkanie, które rozpoczyna konsultacje, odbędzie się 13 czerwca w halo! Rybnik w godzinach 16.30 – 18.00.

 Chcemy konsultować z mieszkańcami koncepcję i założenia do parku kulturowego w Rybniku, po to by w przyszłości przygotować dobrą uchwałę, która nikogo nie zaskoczy i da czas na niezbędne przygotowania do zmienionych zasad estetycznych na terenie miasta

– tłumaczy Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku.

Kolejne kroki w ramach konsultacji to m.in. spotkania z różnymi grupami docelowymi, w tym przedsiębiorcami, ankiety, badania jakościowe, a także kampania informacyjna.

Co to jest Park Kulturowy?

Park Kulturowy, to jedna z form prawnych ochrony dziedzictwa w Polsce, na mocy ustawy o ochronie zabytków i opiece na zabytkami. Ustanowienie Parku Centrum Starego Rybnika może poprawić skuteczność ochrony, standard życia i gospodarowania w zabytkowych obszarach miasta. W ciągu ostatnich 20 lat powstało w Polce 41 parków kulturowych, w tym cztery w województwie śląskim.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj