Park Kulturowy w Rybniku: 100 dni konsultacji, 670 ankiet
676 osób wypełniło ankietę na temat Parku Kulturowego Centrum Starego Rybnika. Wynika z niej, że rybniczanie dobrze się czują w historycznej przestrzeni miasta, blisko 80 % ankietowanych chce w centrum ładu i jest za stworzeniem przepisów mających chronić tę strefę.
Park Kulturowy w Rybniku
Za rybnickimi urzędnikami 100 dni konsultacji, na które składały się spotkania, rozmowy i wspólne spacery po zabytkowym centrum. Uczestniczyli w nich mieszkańcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele różnych instytucji. Mówi Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku Henryk Mercik:
Henryk Mercik: Ochrona zabytków nie może być monologiem, to nie może być, że ktoś zza biurka rozkazuje, bo to się nigdy nie sprawdzi. Chcieliśmy powiedzieć mieszkańcom, na czym to będzie polegało, ale też chcieliśmy powiedzieć, co jest tutaj wartościowego – stąd spacery i to jest pierwszy element – informacja, edukacja. Drugi element niezbędny to jest oczywiście słuchanie głosu mieszkańców, ale też tych, którzy odwiedzają Rybnik i do tego służyły ankiety. Myślę, że to jest bardzo, bardzo duży zasób wiedzy, który mamy w tej chwili i jest to pierwszy raz w naszym województwie absolutnie zrobione w takiej skali. I ten zasób wiedzy po obrobieniu odpowiednim posłuży nam do napisania projektu uchwały.
Odpowiedzialna za przeprowadzenie spotkań z mieszkańcami była dr Małgorzata Tkacz-Janik. W ankietach pytano jakich zmian chcą rybniczanie. Wskazywali oni między innymi na konieczność uporządkowania przestrzeni i otwarciu jej na osoby niepełnosprawne. Ale lista życzeń jest o wiele dłuższa:
Małgorzata Tkacz-Janik: Stan nawierzchni ulic i chodników, stan tzw. małej architektury, czyli brakuje miejsc do siedzenia. Bardzo wiele osób wnioskuje o poprawienie wyglądu ogródków gastronomicznych, o poprowadzenie szlaków turystycznych i ścieżek edukacyjnych dla rodzin z dziećmi. Prawie 30% mówi o zlikwidowaniu parkowania samochodów na chodnikach. Najbardziej postulowane jest zagospodarowanie podwórek, ciekawych zaułków na cele kulturalne i towarzyskie.
Rozmowy wokół Parku Kulturowego wywołały dyskusję na temat losów miasta, co ma odbicie w zabytkowej przestrzeni:
Małgorzata Tkacz-Janik: Losy miasta należą do losów różnych narodów. Miasto znajdowało się w różnych granicach. Możemy na co dzień o tym nie pamiętać, ale pewne sentymenty i resentymenty w ludziach tkwią, więc tego rodzaju pytania pojawiły się także w trakcie badania obszaru parku kulturowego, planowanego, dlatego że na tym obszarze znajdują się zabytki od prehistorycznych po współczesne.
Park Kulturowy to jedna z pięciu form prawnej ochrony zabytków i obszaru wokół niego, która narzuca obowiązki i ograniczenia. Uchwała w sprawie powołania Parku Kulturowego Centrum Starego Rybnika może zostać podjęta jeszcze w tym roku. Na dostosowanie się do przepisów będą mieli rybniczanie 3 lata.
Czytaj także: