Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Płonący olej: Nie gaście go wodą – przestrzegają strażacy [WIDEO]

Facebook Twitter

To zachowanie może doprowadzić do prawdziwej tragedii. Choć jest to odruch, by ogień gasić wodą, to strażacy przypominają – nie wszystko możemy nią polewać. Płonący olej nie może być tak gaszony.

płonący olej
fot. YT/ Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Płonący olej ma bardzo wysoką temperaturę

To sytuacja sprzed kilku dni, w Lubomi podczas przygotowywania potrawy w garnku zapalił się olej. Płonącą ciecz mężczyzna próbował ugasić wodą, a to spowodowało tylko dodatkowy wyrzut gorącego płynu i zapłon jego oparów. Wodzisławscy strażacy przypominają na swojej stronie internetowej zasady postępowania w takiej sytuacji.

Płonący olej

Płonący olej fot. YT/OSP NIETKÓW

Gdy zapali się olej, nawet niewielkie ilości wody spowodują rozprzestrzenianie się ognia i mogą być przyczyną dotkliwych oparzeń. Kiedy dojdzie do zapalenia się tłuszczu, należy odciąć płonącą ciecz od dostępu powietrza. Możemy użyć do tego, chociażby pokrywki czy też innej osłony, a w ostateczności nawet posłużyć się zwilżonym, ale nie ociekającym wodą, ręcznikiem, którym przykrywamy płonącą ciecz.

Pamiętajmy, otwarcie okna także może spowodować dodatkowy powiew i zwiększyć płomień. Oczywiście należy pamiętać o własnym bezpieczeństwie i wziąć pod uwagę ryzyko powstania obrażeń. W niektórych przypadkach jedyną słuszną decyzją może się okazać wezwanie straży pożarnej.

Nie gaś wodą tłuszczu – zobacz film 

płonący olej

fot. YT/OSP NIETKÓW

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj