Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pobierz aplikację i podróżuj wspólnie z LGD „Morawskimi Wrotami”. Co jeszcze przygotowują dla turystów? [materiał partnera]

Facebook Twitter

Zastanawiasz się, co robić w weekend? Chciałbyś zwiedzić region, ale nie wiesz do końca gdzie się wybrać? Z pomocą przychodzi stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Morawskie Wrota". Właśnie przygotowali aplikację dla turystów, nakręcili filmy pokazujące ciekawe miejsca. W planach mają wydanie paszportu turystycznego, wystawę mobilną czy zorganizowanie imprezy o charakterze regionalnym. To jednak ciągle nie wszystko.

Aby dowiedzieć się więcej na temat udogodnień przygotowanych dla turystów, spotkaliśmy się z Lucyną Gajdą, kierownikiem biura Lokalnej Grupy Działania „Morawskie Wrota”:

Radio 90: stowarzyszenie LGD „Morawskie Wrota” udostępniło dla turystów aplikację, ułatwiającą podróżowanie po regionie. Proszę coś więcej powiedzieć na ten temat.

Lucyna Gajda: Właściwie od początku naszej działalności ważne było to, by promować nasze zasoby lokalne, m. in. turystykę wiejską. Okazuje się, że nasz teren ma wiele atrybutów, ma wiele atrakcji, które można pokazać na zewnątrz, ale też są znane naszym mieszkańcom, którzy przede wszystkim ostatnio korzystają z rowerów i bardzo intensywnie ruszają w teren. Aplikacja mobilna, która powstała w ramach projektu EPOCA o charakterze edukacyjno-ekologicznym z partnerami z Polski ze stowarzyszenia LGD Zielony Szlak Niziny Mazowieckiej i Rumunii, ma za zadanie ułatwić zwiedzanie tego terenu. Przygotowaliśmy tę aplikację pod kątem zielonych ścieżek i to jest taka nowość, jeśli chodzi o materiał, jaki tam jest gromadzony.

Lucyna Gajda, kierownik biura Lokalnej Grupy Działania „Morawskie Wrota

Radio 90: Co otrzymuje turysta po zainstalowaniu aplikacji?

Lucyna Gajda: Turysta, kiedy chce poznać dany teren, chroniony obiekt, drzewo czy zespół drzew charakterystycznych na danym terenie, czy nawet kompleks leśny, o jakim nawet nie wiedział- ma taką możliwość. Turysta może poznać zabytki, pomniki, miejsca pamięci. Aplikacja tego wszystkiego dotyczy i obejmuje cały obszar naszego LGD.

Radio 90: Przypomnijmy, jaki to rejon?

Lucyna Gajda: To obszar sześciu gmin: Gorzyce, Godów, Mszana, Lubomia, Marklowice i Krzyżanowice. Uwzględnia wszystkie trasy rowerowe, turystyczne, trasy wodne, które są coraz bardziej popularne. To m. in. Meandry Odry czy spływ rzeką Olzą. Wszystko znajdziecie Państwo w naszej aplikacji. Dodam, że każdy może także dodawać swoje miejsca do tej aplikacji.

Z pomocą aplikacji można zwiedzać zarówno zabytki, jak i miejsca atrakcyjne pod względem przyrodniczym. Jej dodatkowym atutem są propozycje tras turystycznych – pieszych, rowerowych, wodnych i edukacyjnych. Przemierzając je, można skorzystać z nawigacji, a przy napotkanych na drodze atrakcjach przeczytać opisy z nimi związane. Ponadto każdy turysta może poznawać region, biorąc udział we wciągających grach terenowych. Godny uwagi jest również unikatowy na skalę europejską obszar chronionego krajobrazu Graniczne Meandry Odry (Gmina Krzyżanowice), który został wpisany do ochrony w ramach europejskiej sieci Natura 2000 (obszarów o najwyższych wartościach przyrodniczych w Europie). Jest to jeden z zaledwie dwóch naturalnie zachowanych odcinków Odry, będący oazą bioróżnorodności wielu zagrożonych gatunków fauny i flory. To wszystko sprawia, że teren „Morawskich Wrót” stanowi doskonałą bazę do rozwoju turystyki rowerowej – w oparciu o już istniejące ścieżki i szlaki rowerowe, również w powiązaniu ze ścieżkami w Czechach – oraz turystyki wodnej.

Aplikacja do pobrania w Sklepie Google Play i App Store.

Radio 90: Turystyka wiejska staje się coraz bardziej popularna?

Lucyna Gajda: Tak, nasz teren jest szczególnie atrakcyjny pod kątem wiejskiej turystyki weekendowej, rowerowej. Tę rowerową widzimy także w przeciągu całego tygodnia. Są zapaleni turyści, którzy ciągle podróżują po naszych ścieżkach czy drogach. Na weekendy przyjeżdżają specjalnie turyści, parkują swój samochód, zdejmują rowery i podróżują. Teren jest bardzo atrakcyjny, bo jest po części nizinny, zielony, ale także pagórkowaty- nieco wyżynny.

Radio 90: Aplikacja jest praktycznie dla każdego, bo jest dla solistów, ale także całych rodzin.

Lucyna Gajda: Nasza aplikacja niebawem zostanie rozbudowana o informacje m. in. na temat miejsc dla kamperów, bazy noclegowej czy gastronomicznej. Jeżeli chodzi o noclegi, główną bazą noclegowo-turystyczną jest ta skumulowana na Olzie”. Każda gmina też wychodzi naprzeciw i swoje działania również ogromnie koncentruje na tym, żeby uatrakcyjnić pobyt przyjeżdżającym turystom- wspomnę o Tworkowie, który się tak pięknie rozwija czy często zapomnianych perełkach jak np. mogiła poległych w Marszu Śmierci w Mszanie.

Radio 90: W kontekście odkrywania regionu, turystyki i promocji ciekawych miejsc, jaki jest jeszcze obszar działania LGD „Morawskie Wrota”?

Lucyna Gajda: Przede wszystkim polecam wszystkim naszą podstronę: http://turystyczne.morawskie-wrota.pl/, warto tam zajrzeć i zapoznać się z treściami, jakie przygotowaliśmy. Ostatnio też nakręciliśmy filmy promujące ten teren. Mają one charakter wręcz relaksacyjny, przenoszą nas w ciekawe zakątki regionu. Zachęcam do zapoznania się, bo można przy nich odpocząć i przy okazji nabrać ochoty, by pojechać i dotknąć tego bezpośrednio.

Część I: Wody źródłem życia

Część II: Zielone Ostoje

Część III: Wykorzystany Potencjał

Turysta, który zdecyduje się na podróże w obszarze działania LGD „Morawskie Wrota”, oprócz wspomnianych już Meandrów Odry, może zaobserwować pałace, te są przede wszystkim ulokowane w gminie Krzyżanowice. Do zwiedzania dostępna jest cała architektura sakralna, drewniane kościoły z prawdziwą perełką w Łaziskach. Dostępne są także pozostałe świątynie, które też w sobie posiadają elementy zabytkowe. Warto także wspomnieć o miejscach przygotowanych już typowo pod rekreację, np. parki: taki sztandarowy znajduje się w Marklowicach. Warty uwagi jest także ten znajdujący się w Mszanie, ale i w wielu innych miejscowościach. Znajdujące się w regionie akweny wodne i rzeki także sprzyjają turystyce i wędkarstwu.

Lucyna Gajda: Jeżeli chodzi o promowanie turystyki, my jako stowarzyszenie LGD „Morawskie Wrota” planujemy wydanie paszportu turystycznego, który będzie zawierał opis ciekawych miejsc do zwiedzania. Znajdując się w danym miejscu, będzie można przybić pieczątkę związaną z danym miejscem. Myślę, że dla dzieci to będzie nie lada gratka i fajna zabawa. Mamy w planie zorganizowanie wydarzenia terenowego oraz wystawy przyrodniczych zdjęć wielkoformatowych, która będzie krążyła od gminy do gminy. W ramach naszych działań, planujemy współpracę z czterema grupami rumuńskimi obejmującymi teren sąsiadujący z Mołdawią.

Radio 90: Jak będzie można nabyć paszport turystyczny?

Lucyna Gajda: Będzie do pobrania nieodpłatnie w punktach informacji turystycznej, jakie funkcjonują na terenie naszego LGD. To będzie mała książeczka z ciekawostkami i miejscami na pieczątki. Warto śledzić także nasze media społecznościowe, tam na bieżąco będziemy Państwa informowali o nowościach, jakie przygotowujemy.

Adres:

  • Stowarzyszenie LGD Morawskie Wrota
  • ul. Raciborska 27
  • 44-350 Gorzyce

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj