Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pociągi zatrzymują się na przystanku Wodzisław Śląski Centrum. Koleje Śląskie zmieniły rozkład jazdy

Facebook Twitter

Koleje Śląskie wdrożyły w niedzielę nowy rozkład jazdy pociągów. Składy zatrzymują się już na dwóch nowych przystankach kolejowych - w Wodzisławiu i Pawłowicach.

Koleje Śląskie wprowadzają promocję na czas ferii

Koleje Śląskie, dziś 10 grudnia wprowadziły grudniową zmianę  rozkładu jazdy.  – To najlepsza okazja do wdrożenia nowych relacji, dodatkowych kursów, modyfikacji dotychczasowego rozkładu jazdy oraz uwzględnienia organizacji ruchu przy największych projektach inwestycyjnych – informują w spółce.

Koleje Śląskie muszą uwzględnić wielkie inwestycje

Największy wpływ na kształt rocznego rozkładu jazdy ma modernizacja magistrali E-65 na śląskim odcinku Będzin – Zebrzydowice.  W dalszym ciągu będzie realizowana modernizacja tzw. magistrali węglowej (linia kolejowa nr 131) na odcinku Chorzów Batory – Nakło Śląskie. W trakcie roku rozpocznie się przebudowa linii kolejowej nr 97 na odcinku Żywiec – Sucha Beskidzka. Na najbliższe 12 miesięcy zostały zaplanowane liczne prace związane z remontem lub budową wiaduktów, w tym w szczególności w Bielsku-Białej, Częstochowie, Lublińcu, Myszkowie oraz pomiędzy Trzebinią, a Krakowem.

Wraz z wdrożeniem nowego rocznego rozkładu jazdy Koleje Śląskie rozpoczęły przewozy na nowej relacji S9 Tarnowskie Góry – Częstochowa z obsługą  lotniska w Pyrzowicach. Ponadto pociągi zatrzymają się na nowych przystankach Wodzisław Śląski Centrum, Pawłowice Śląskie Centrum oraz Chabówka Stadion. Od 10 grudnia wróciły bezpośrednie połączenia z Katowic do Bohumina, a relacja S75 Rybnik – Żywiec została wydłużona do Gliwic przez Knurów. W rozkładzie jazdy nie znajdą się już postoje w Będzinie oraz Chabówce, a także bezpośrednie połączenia relacji S41 Tychy Lodowisko – Częstochowa.

W trakcie I cyklu zamknięciowego największe ograniczenia przepustowości polegające na wprowadzeniu ruchu jednotorowego (wahadłowego) zostały zaplanowane na odcinkach Kobiór – Pszczyna – Goczałkowice-Zdrój, Czechowice-Dziedzice Południowe – Bielsko-Biała Główna, Poraj – Myszków oraz Chorzów Batory – Ruda Chebzie. Komunikacja zastępcza będzie kursować za pociągi na odcinku Katowice – Tarnowskie Góry całodobowo, a na odcinku Tychy – Czechowice-Dziedzice w godzinach nocnych w dni robocze. Roboty na stacji lub w pobliżu przystanku obejmą Będzin, Bielsko-Białą Północ, Częstochowę, Lubliniec oraz Tychy. Przystanek Bielsko-Biała Północ w dalszym ciągu nie będzie obsługiwany w związku z budową wiaduktu w jego pobliżu.  pojedyncze noce w styczniu pociągi relacji S1 i S9 zostaną skierowane drogą okrężną przez Częstochowę Stradom, a pociągi relacji S9 przez Łazy. Prace na wiadukcie w Tychach będą skutkować wariantami kursowania pociągów w pojedyncze dni lutego.

Na bezpośrednie połączenia kolejowe z Katowic do Pyrzowic musimy jeszcze chwilę poczekać, z uwagi na planowaną przebudowę katowickiego węzła kolejowego i prace torowe na linii S8 (w przypadku jazdy przez Tarnowskie Góry).

Koleje Śląskie: trzeba się liczyć z utrudnieniami

 Cały czas intensywnie pracujemy na rzecz zapewnienia Pasażerom przejazdów we właściwym czasie, poszukując ognisk powstawania opóźnień oraz sposobów w jaki można je zniwelować, czego efektem jest znalezienie się w czołówce rankingów punktualności przewoźników pasażerskich. Efekty naszych badań zostały uwzględnione w nowej siatce połączeń. Niemniej jednak, przy tak szeroko zakrojonych inwestycjach infrastrukturalnych należy liczyć się z występowaniem opóźnień pociągów. Przy wielu odcinkach jednotorowych o zmiennej organizacji ruchu i dużym natężeniu ruchu pociągów, opóźnienia mogą się kumulować i przenosić na inne pociągi

-podkreśla Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Jak w rzeczywistości wyglądają zmiany? Przyglądamy się tym, które dotyczą naszego regionu.

Katowice – Pszczyna – Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń 
S51 Katowice – Żywiec – Nowy Targ – Zakopane
S6 Katowice – Skoczów – Ustroń Zdrój – Wisła Uzdrowisko – Wisła Głębce

Modernizacja linii kolejowej nr 139 na odcinku Kobiór – Czechowice-Dziedzice wymaga prowadzenia ruchu po jednym torze. Ograniczenie
przepustowości na tym odcinku będzie powodować wydłużenie postojów w stacji Pszczyna dla niektórych pociągów ze względu na konieczność oczekiwania do przyjazdu pociągu z drugiego kierunku. Godziny kursowania pociągów w dużym stopniu warunkowane są możliwościami przejazdu przez jednotorowy odcinek. W rozkładzie jazdy zostały ujęte ograniczenia prędkości. Zmiany w relacjach oraz godzinach kursowania obejmą weekendowe pociągi Sprinter. Połączenia przyspieszone nie będą wydłużane do/z Gliwic w celu uniknięcia zmiany kierunku jazdy w przebudowywanej stacji Katowice, ale w zamian za to do Gliwic zostanie wydłużony pociąg Sprinter Salmopol
kursujących dotychczas pomiędzy Rybnikiem a Żywcem. Jeden z dotychczasowych pociągów przyspieszonych pomiędzy Katowicami a Zwardoniem będzie zatrzymywał się na przystankach pośrednich jak pozostałe pociągi relacji S5. Ze względu na prowadzone prace inwestycyjne na magistrali E-65 pociąg Sprinter Ornak będzie kursować tylko w dni wolne. W sezonie zimowym będzie kursować w soboty, niedziele i święta od 23 grudnia do 7 stycznia oraz od 27 stycznia do 11 lutego. Kończy się modernizacja infrastruktury na odcinku Sucha Beskidzka – Zakopane. Ornak pojedzie nową łącznicą omijającą stację Chabówka, która umożliwia znaczne skrócenie czasu przejazdu oraz
obsługę nowego przystanku Chabówka Stadion. Pociąg skończy bieg w stacji Zakopane bliżej centrum miasta. W dniach 17 i 18 lutego prace związane z budową wiaduktu w pobliżu stacji Tychy spowodują zamknięcie części torów w stacji. Pociągi w kierunku Katowic wydłużą czas jazdy o ok. 2 minuty, co skutkuje drobnymi zmianami w rozkładzie jazdy.

Czechowice-Dziedzice – Chybie – Zebrzydowice – Cieszyn

Na odcinku Czechowice-Dziedzice – Cieszyn zwiększona została liczba połączeń w dni wolne. Dzięki temu rozkład jazdy jest jednolity we wszystkie dni tygodnia.

Katowice – Orzesze Jaśkowice – Rybnik – Rydułtowy – Racibórz
S71 Katowice – Orzesze Jaśkowice – Rybnik – Wodzisław Śląski – Chałupki – Bohumín

W nowym rozkładzie jazdy pociągi na odcinku Oświęcim – Katowice oraz Katowice – Rybnik – Racibórz / Chałupki nie będą kursować w połączonej relacji. Zmiana wynika z przewidywanych ograniczeń ruchowych w stacji Katowice. Od 10 grudnia przywrócone zostały bezpośrednie połączenia relacji Katowice – Bohumin. Przez granicę przejedzie 5 par pociągów Kolei Śląskich w dogodnych godzinach. Nowością będzie również nowy przystanek Wodzisław Śląski Centrum, znajdujący się w pobliżu dworca autobusowego i centrum miasta. Nowa siatka połączeń zakłada bardziej równomierne rozłożenie pociągów. W tym celu zaplanowaliśmy jedną dodatkową parę pociągów na odcinku Wodzisław Śląski – Chałupki, a także uwzględniliśmy uwagi podróżnych, dotyczące obsługi godzin zmianowych w Rybniku. Dokonaliśmy również kilku technicznych zmian związanych z mijaniem się pociągów na odcinkach jednotorowych, co ma na celu poprawę punktualności i stabilności rozkładu jazdy w trakcie prowadzenia zamknięć torowych jednak skutkuje nieznacznymi zmianami w rozkładzie jazdy.

Rybnik – Żory – Pszczyna
S75 Gliwice – Knurów – Rybnik – Chybie – Bielsko-Biała – Żywiec
S76 Gliwice – Knurów – Rybnik – Skoczów – Ustroń Zdrój – Wisła Głębce

Ze względu na ograniczoną przepustowość na odcinku Pszczyna – Goczałkowice-Zdrój pociąg Sprinter Salmopol powróci na trasę przez Chybie. Relacja pociągu zostanie wydłużona do Gliwic, dzięki czemu mieszkańcy Knurowa, Przyszowic i Leszczyn zyskają bezpośrednie połączenie z Beskidem Żywieckim, a z dodatkowej trasy omijającej modernizowane odcinki będą mogli skorzystać pasażerowie z centralnej i zachodniej części województwa. Aby zachować liczbę połączeń między Rybnikiem a Pszczyną w dni wolne po zmianie trasy pociągu Sprinter Salmopol w rozkładzie jazdy została ujęta jedna dodatkowa para pociągów relacji S72 z postojami na przystankach pośrednich. Do dyspozycji pasażerów zostanie oddany przystanek Pawłowice Śląskie Centrum.

PEŁNY ROZKŁAD JAZDY KOLEI ŚLĄSKICH

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj