Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Podłączenie dzielnic Rybnika do gazu. Dlaczego to tak długo trwa?

Facebook Twitter

Dlaczego tak długo trwają rozmowy o podłączeniu trzech dzielnic Rybnika: Ochojca, Golejowa i Grabowni do sieci gazowej? Toczą się od 2017 roku. Za dwa miesiące (w lutym 2021 r.) ma dojść do kolejnych spotkań z mieszkańcami i podpisania umów, by dopiero pod koniec 2021 roku podłączyć ich do sieci.

Gdy w listopadzie 2017 roku zorganizowane zostało spotkanie Polskiej Spółki Gazownictwa z mieszkańcami Ochojca, Grabowni i Golejowa, złożono wówczas 271 ankiet z deklaracją chęci podłączenia do sieci gazowej. Ilu chętnych jest dziś, nie wiemy. Wiemy natomiast, że ludzie nie chcą tak długo czekać. Z czego to wynika, dlaczego w obliczu walki ze smogiem, trwa to tak długo? Te pytania zadaliśmy Polskiej Spółce Gazownictwa.

PSG odpowiada, że najpierw trzeba było opracować i zatwierdzić koncepcję gazyfikacji rybnickich dzielnic. Potem zawarto umowę na wykonanie dokumentacji projektowej. Do zaprojektowania było 40 km sieci. Tu pojawił się kolejny problem, bo biegła ona często przez tereny prywatne, co jak zauważa PSG, znacząco wpływało na czas jej przygotowania. Dopiero uzyskanie kompletnej dokumentacji projektowej pozwoliło na uruchomienie postępowania przetargowego. Te rozstrzygnięto dopiero pod koniec sierpnia i października tego roku. Termin zakończenia prac planowany jest na październik 2021 roku.

Cały czas czekają na podłączenie do gazu inne dzielnice Rybnika. Wiemy, że kolejny będzie Kłokocin. PSG planuje zakończyć tam pracę w przyszłym roku. Potem na liście jest Kamień, dla którego dokumentacja projektowa ma zostać opracowana do marca 2022, kolejne jest Wielopole tam dokumentacja ma być gotowa do maja 2022 roku.

Pytanie co z resztą dzielnic.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj