Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Polak okradał w Czechach lombardy. Wpadł dzięki współpracy policji z obu krajów

Facebook Twitter

Polak okradał w Czechach lombardy. Został zatrzymany w wyniku kilkumiesięcznego śledztwa polskich i czeskich policjantów.

Wypadek w Hażlachu

Polak okradał w Czechach lombardy. Dzięki współpracy służb mundurowych udało się go zatrzymać

Kilkumiesięczna międzynarodowa współpraca policjantów z Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach oraz kryminalnych z Czech doprowadziła do odnalezienia i zatrzymania sprawcy serii włamań do lombardów w Ostrawie i Bruntalu. Sprawca ukradł złoto i biżuterię warte kilka milionów koron czeskich. Dzięki ustaleniom śląskich kryminalnych członek grupy przestępczej został zatrzymany na terenie Czech. W trakcie tego śledztwa policjanci ustalili także miejsce pobytu innego mężczyzny poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania.

Sprawa ma swój początek w lipcu ubiegłego roku. To wówczas czeska policja zwróciła się do strony polskiej o pomoc w śledztwie dotyczącym serii włamań do lombardów. Na spotkaniu roboczym w komendzie policji w Ostrawie stawili się śledczy z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a także przedstawiciele Policji czeskiej i prokuratury nadzorującej postępowanie w Czechach. Kryminalni ze Śląska zapoznali się z ustaleniami dotyczącymi osoby odpowiedzialnej za kilka włamań do lombardów na terenie Ostrawy i Bruntala. Przestępca ukradł przede wszystkim złoto i biżuterię o wartości kilku milionów koron czeskich. Strona czeska od początku podejrzewała, że sprawca jest obywatelem Polski. Kryminalni z Polski i Czech ustalili kolejne zadania dla poszczególnych stron i przystąpili do działań.

Przez kolejne miesiące trwało mozolne i skrupulatne śledztwo. Efektem współpracy było ustalenie miejsca pobytu za czeską granicą, a następnie zatrzymanie jednej z najbardziej poszukiwanych osób w Czechach: 37-letniego obywatela Polski odpowiedzialnego za włamania do lombardów. Kryminalni zgromadzili materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie mu zarzutów. Obecnie mężczyzna przebywa w areszcie w Czechach.

Przy okazji śledztwa ws. lombardów zatrzymano innego poszukiwanego

W takcie poszukiwań mężczyzny śledczy ustalili również miejsce pobytu i zatrzymali na terenie Czech innego mężczyznę: poszukiwanego na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania 48-letniego obywatel Polski. Odbywał on wyrok 2 lat więzienia m.in. za udział w grupie przestępczej, oszustwa i kradzieże. Mężczyzna miał możliwość wykonywania pracy poza terenem zakładu karnego. W maju  zeszłego roku uciekł z miejsca pracy. Śląscy kryminalni ustalili, że poszukiwany ukrywa się w Czechach i przekazali informacje stronie czeskiej. Tam też 48-latek został zatrzymany. Obecnie oczekuje na ekstradycję do Polski. Sprawa ma charakter rozwojowy.

https://youtu.be/ORRzkZjTgxQ

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj