Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Południe Polski w kolorze pomarańczowym i czerwonym. Przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Niespełna 200 metrów sześciennych na sekundę – tyle w szczytowym momencie przepływało wody przez Wisłę w Skoczowie. W południe 1 września stan lustra wody na wodowskazie wyniósł 288 cm i był blisko 30 cm powyżej stanu alarmowego.

Wisła w Skoczowie. fot. www.skoczow.pl

Wczorajsze i nocne opady deszczu spowodowały gwałtowny przybór wody w mniejszych rzeczkach, dopływach Wisły i Odry. Już wczoraj wieczorem znacznie poziom w rzekach się podniósł. Całonocne i poranne opady tylko to spotęgowały.

Na szczęście w południe, kiedy ustały opady deszczu, woda, przynajmniej w Wiśle i jej dopływach, systematycznie zaczęła opadać. Ciągle jednak zachowuje wysoki poziom. Olza w Cieszynie jest na poziomie stanu ostrzegawczego, ale tutaj woda też opada.

O godzinie 16.00 Odra w Chałupkach miała 325 cm i o 25 cm przekraczała stan ostrzegawczy, woda wskazuje tendencję wzrostową. Podobnie sytuacja wygląda w Krzyżanowicach, Odrze brakuje 13 cm do poziomu alarmowego, który wynosi 500 cm. W Miedoni woda także wzrasta – obecnie to 560 cm. Stan alarmowy w tym miejscu to 600 cm.

Jak informują władze Skoczowa na profilu w mediach społecznościowych:

Sztab kryzysowy stale monitoruje sytuację. APELUJEMY o niezbliżanie się do cieków wodnych, ponieważ woda jest wzburzona i powstaje wiele wirów wodnych, które również przy brzegu mogą wciągnąć do rzeki i doprowadzić do tragedii.

Niestety opady deszczu spowodowały zalania na kilku odcinkach dróg w regionie

 

Ostatnie opady deszczu przypominają podświadomie,że budynek Nadleśnictwa Wisła jest tuż pod Zaporą na Jeziorze Czerniańskim.

Wisełka, którą widzicie na filmie wygląda groźnie i przepływa tuż obok naszego biurowca. Ciek ten pierwszy z połączenia potoków, a Wisłą staje się dopiero, gdy robisz tych dwóch potoków Malinka.

Woda w lesie jest bardzo potrzebna, a przez poprzednie kilka miesięcy. Obecnie lasy mogą być ustawione wody tyle, ile, redukując kolejne warstwy powierzchniowe i ryzyko powodziowe.

#NadleśnictwoWisła #Wisełka #Wisła #WodaWLesie

Opublikowany przez Nadleśnictwo Wisła, Lasy Państwowe Środa, 1 września 2021 </blockquote >

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj