Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomoże w diagnozowaniu koronawirusa. Nowy sprzęt w cieszyńskim szpitalu [FOTO]

Facebook Twitter

To specjalistyczna kontenerowa pracownia TK i RTG, wyposażona w wysokiej klasy tomograf komputerowy oraz aparat rentgenowski o wartości prawie 2,5 mln. zł. Dzięki badaniom obrazowym, już na wczesnym etapie, można rozpoznać zakażenie COVID-19.

Nowa pracowania diagnostyki obrazowej, wyposażona w specjalistyczny tomograf komputerowy oraz aparat RTG jest drugą pracownią w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Obecnie, sprzęt zapewniający zaawansowaną diagnostykę obrazową, będzie wykorzystywany do badań pacjentów cieszyńskiej placówki z podejrzeniem koronawirusa. Jest to bardzo istotne narzędzie w walce z epidemią i stanowi wsparcie dla diagnostyki wykonywanej za pomocą testów genetycznych na obecność wirusa w organizmie. Wykonanie pogłębionej tomografii klatki piersiowej pokaże charakterystyczne zmiany w płucach u pacjenta zakażonego COVID-19, zanim wyraźne symptomy zakażenia się pojawią. Ponadto, tomografia komputerowa może być wykonana i oceniona przez specjalistę radiologa zaledwie w ciągu 30 minut, co pozwala na szybką reakcję i wdrożenie odpowiedniego leczenia, podczas gdy czas oczekiwania na wynik testu genetycznego to około 40 godzin.

– Zaawansowana i kompleksowa diagnostyka obrazowa pacjenta to najlepsze, możliwe rozwiązanie na obecnym etapie walki z wirusem. Tomograf komputerowy jest kluczowym sprzętem w diagnozowaniu koronawirusa i chorób nim spowodowanych. Dobór sprzętu był konsultowany z lekarzami radiologami naszego szpitala i po rozeznaniu rynku, spośród otrzymanych ofert wyłoniliśmy najkorzystniejszą opcję zakupu kontenerowej pracowni diagnostyki obrazowej. Dodatkowo, otrzymaliśmy możliwość szybkiego uruchomienia pracowni i dzięki temu, w ciągu 2 tygodni udało się ją zamontować

– mówi Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Ochrona pacjentów

Cieszyńska placówka przyjmuje coraz większą liczbę pacjentów zakażonych koronawirusem, jak i z pełnymi objawami choroby COVID-19 do Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego. Nie wolno jednak zapominać, że Szpital Śląski działa nieprzerwanie również na pozostałych oddziałach leczniczych, otaczając na co dzień pacjentów fachową opieką i przyjmując mieszkańców regionu w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Dzięki w pełni funkcjonującej, kontenerowej pracowni diagnostyki obrazowej, możliwe jest rozdzielenie pacjentów zakażonych i niezakażonych, a wymagających diagnostyki obrazowej. Umożliwi to zabezpieczenie niezakażonych koronawirusem pacjentów cieszyńskiej placówki, u których z różnych przyczyn konieczna będzie tomografia lub RTG i którzy korzystać będą ze stacjonarnej pracowni TK i RTG w dotychczasowym Zakładzie Diagnostyki Obrazowej cieszyńskiego szpitala.

Potrzebny nowy, bezawaryjny sprzęt

Szpital Śląski w Cieszynie do tej pory dysponował blisko 20-letnim aparatem RTG oraz tomografem komputerowym z 2007 roku w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej. Od momentu uruchomienia tomografu, jest on wykorzystywany na najwyższym, możliwym poziomie, służąc diagnostyce licznych pacjentów placówki, co również spowodowało jego znaczne zużycie. Awarie tomografu w ostatnich latach pochłonęły ponad 300 tys. zł, a w samym 2019 r. na niezbędne, niestety kosztowne naprawy i serwisy Szpital Śląski wydatkował ponad 190 tys. zł. Dodatkowo, każda awaria wymuszała konieczność transportu pacjentów placówki, wymagających badania TK, do szpitala w sąsiednim powiecie, co również generowało koszty. Wobec tych trudności i w obliczu rozprzestrzeniającego się koronowirusa, w trosce o zdrowie mieszkańców regionu, Dyrekcja Szpitala Śląskiego zdecydowała się na zakup nowego sprzętu i uruchomieniu kontenerowej pracowni diagnostyki obrazowej.

Po zakończeniu stanu epidemii nowe urządzenia zostaną przeniesione do Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Tym samym, szpital zyska zabezpieczenie na wypadek awarii TK i możliwe będzie zastąpienie aparatu RTG. Z kolei pomieszczenia kontenerowe zostaną przeznaczone na potrzeby psychiatrii dorosłych oraz dzieci i młodzieży.

Skąd fundusze?
Koszt nowej pracowni diagnostyki obrazowej wyniósł prawie 2 474 000 zł brutto. Szpital Śląski podjął starania o uzyskanie finansowania, bez obciążania budżetu Powiatu Cieszyńskiego. Środki na zadatek, w wysokości 300 000 zł przekazała Fundacja Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej z Jastrzębia-Zdroju, dzięki zaangażowaniu Prezesa Edwarda Herbana, Pozostałe środki szpital pozyskał bezpośrednio z Urzędu Marszałkowskiego, w ramach środków przesuniętych w RPO WSL na walkę z epidemią koronawirusa oraz od wielu Darczyńców, którzy bezinteresownie wspierają Szpital Śląski w Cieszynie w obecnej sytuacji.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie finansowe naszego Szpitala, które płynie do nas z wielu stron. Dzięki niemu możemy kupić nowoczesny sprzęt medyczny, który wykorzystywany jest do walki z koronawirusem, a po zakończeniu epidemii będzie służył naszym pacjentom. Dziękujemy za pomoc

– mówi Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Szpital Śląski z Politechniką Śląską przeciwko COVID-19

Szpital Śląski został zaproszony do współpracy ze specjalistami z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, którzy prowadzą intensywne prace nad stworzeniem specjalnego narzędzia wspomagającego walkę z COVID-19 z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
– W obliczu rosnącej liczby pacjentów zakażonych koronawirusem, stworzyliśmy system informatyczny oparty o algorytmy sztucznej inteligencji. Narzędzie to będzie wspierać lekarza, nie tylko specjalistę z zakresu radiologii, w szybkiej identyfikacji pacjentów z podejrzeniem zakażenia COVID-19. System jest w stanie zróżnicować obraz RTG lub TK płuc osoby chorej oraz osoby zdrowej i zasugerować pewne charakterystyczne elementy, ułatwiając lekarzowi podjęcie ostatecznej decyzji i znacznie skracając czas dokładnej analizy obrazu, który trwa ok. 30 minut. Ponadto, system nie męczy się, niezależnie od tego ile zdjęć przeanalizuje, zawsze będzie na nie patrzeć w ten sam sposób. – wskazuje prof. dr hab. inż. Joanna Polańska, Dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Lekarze Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Śląskiego z dużym zaangażowaniem włączyli się w poszukiwania nowych rozwiązań przyspieszających diagnostykę zakażeń koronawirusem jako istotnego uzupełnienia diagnostyki testami genetycznymi. Doświadczenia innych krajów, na różnych poziomach rozwoju epidemii, pokazują w pewnych przypadkach wyższość i większą pewność wyników badań przy użyciu tomografii komputerowej oraz RTG nad tzw. badaniami PCR.

Adam Małysz wspiera szpital

W czwartek (07.05) , już po raz drugi, mistrz i multimedalista w skokach narciarskich Adam Małysz odwiedził Szpital Śląski w Cieszynie, przekazując kolejne dary rzeczowe – środki ochrony osobistej dla personelu medycznego (kilka tysięcy maseczek). Sportowiec wspiera placówkę niemal od samego początku walki z epidemią w regionie. Jest także bardzo zainteresowany działalnością szpitala w tej trudnej sytuacji. Podczas ostatniej wizyty, wspólnie z Dyrekcją szpitala, zachowując zasady bezpieczeństwa, odwiedził lądowisko dla śmigłowców ratunkowych zlokalizowane na dachu placówki oraz nowo otwartą, kontenerową pracownię TK i RTG. Mistrz, przekazując słowa uznania dla personelu medycznego, z troską dopytywał o trud ich pracy oraz codzienne funkcjonowanie placówki w obliczu zagrożenia koronawirusem.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2021