Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Powiat rybnicki: Starosta związany z PO, przewodniczący rady z PiS. Damian Mrowiec zbudował sojusz, który dał mu siódmą kadencję

Facebook Twitter

Powiat rybnicki - już wiemy, kto będzie rządził. Damian Mrowiec utrzymał władzę i został po raz siódmy wybrany Starostą Rybnickim. Jest zastępca też się nie zmienił, ale jest za to nowy szef Rady Powiatu.

Powiat rybnicki
Damian Mrowiec starosta powiatu Rybnickiego

Powiat rybnicki: Damian Mrowiec ponownie starostą

Powiat rybnicki bez większych, personalnych zmian – tak śmiało można powiedzieć, po pierwszej sesji Rady Powiatu nowej kadencji. W czasie wczorajszego posiedzenia nowo wybrani radni najpierw złożyli ślubowanie, a potem wybrali przewodniczącego rady Powiatu oraz starostę. I tutaj tylko na tym pierwszym stanowisku zaszła zmiana. Dotychczasowego przewodniczącego Jana Tokarza zastąpił bowiem Cezary Rajca z PiS-u. Ale Tokarz – w zamian – otrzymał stanowisko  nieetatowego członka Zarządu Powiatu. To oznacza, że w powiecie mamy – nieformalną, ale jednak – koalicję Prawa i Sprawiedliwości z Ruchem Rozwoju Gmin Powiatu Rybnickiego, kojarzonym przecież z KO.

Na wiceprzewodniczących Rady Powiatu, wybrano zostali Halina Karwot reprezentująca Ruch Rozwoju Gmin Regionu Rybnickiego oraz Michał Cichoń również reprezentujący Ruch Rozwoju Gmin Regionu Rybnickiego.

Kolejnym etapem pierwszej sesji był wybór Starosty Powiatu Rybnickiego, którego zaproponował radny Marek Profaska. I tutaj nominacja nie może dziwić, bo Profaska wskazał oczywiście Damiana Mrowca. Ten 17 głosami „za” i 2 wstrzymującymi został ponownie wybrany Starostą Powiatu Rybnickiego. To już jego VII kadencja na tym stanowisku. Mrowiec to dziś jeden z zaledwie trzech starostów w Polsce sprawujących tą funkcję nieprzerwanie od 1998 roku. Nowo wybrany Starosta zaproponował skład Zarządu Powiatu. Na swojego zastępcę desygnował dotychczasowego Wicestarostę Marka Profaskę oraz wspomnianego wcześniej Jana Tokarza. Obydwaj zostali wybrani jednogłośnie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj