Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koncert w teatrze w Cieszynie: Wystąpi laureatka Konkursu Chopinowskiego

Facebook Twitter

Koncert w teatrze w Cieszynie. W niedzielę, 19 maja o godzinie 18, w ramach cyklu "Klasyka nad Olzą" wystąpi laureatka Konkursu Chopinowskiego.

Koncert w teatrze w Cieszynie

Koncert w teatrze w Cieszynie. Wystąpi wielka gwiazda

Laureatka Konkursu Chopinowskiego, Kate Liu, zagra w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. To prawdziwa gratka dla melomanów. Światowy rozgłos pianistce przyniosła III nagroda na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Artystka otrzymała wówczas również nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie mazurków oraz nagrodę publiczności. Kate Liu wystąpi w ramach cyklu „Klasyka nad Olzą”:

Katarzyna Dendys-Kosecka: To jest wielki zaszczyt dla Teatru pozyskać tej rangi artystkę. My już zbudowaliśmy w ciągu tego roku, wokół „Klasyki nad Olzą” fantastyczną publiczność, więc bardzo się cieszymy, mamy nadzieję, że to będzie taki rarytas dla publiczności, która oczywiście lubi ten rodzaj muzyki. „Klasyka nad Olzą” stanowi przeciwwagą do wszystkiego, co się u nas dzieje na scenie i dopełnia te luki dla publiczności, która miała za mało muzyki klasycznej. Koncert poprowadzi Jan Popis, więc to będzie naprawdę fantastyczny wieczór wokół muzyki klasycznej. Serdecznie zapraszamy.

zaprasza Katarzyna Dendys-Kosecka, dyrektor cieszyńskiego teatru. Koncert w niedzielę, 19 maja o godzinie 18.00.

Pianistka urodziła się 23 maja 1994 roku w Singapurze. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku czterech lat, dwa lata później dostała się na kurs dla wyjątkowo uzdolnionych dzieci organizowany przez Yamahę. Miała osiem lat, kiedy przeniosła się do Stanów Zjednoczonych.

Początkowo uczyła się w Instytucie Muzyki w Chicago u Alana Chowa, Micah Yui i Emilii del Rosario. Studia licencjackie odbyła w Curtis Institute of Music, po czym trafiła do legendarnej Juilliard School, gdzie kształciła się pod kierunkiem Roberta McDonalda i Yoheved Kaplinskiej.

Zdobyła najwyższe laury w kilku konkursach, takich jak III Międzynarodowy Konkurs Chopinowski Azji i Pacyfiku, międzynarodowe konkursy w Montrealu i Nowym Jorku. Dwukrotnie, w 2011 i 2012 roku otrzymała stypendium Amerykańskiej Fundacji Chopina.

Występowała m.in. w Seoul Arts Centre, Tokyo Metropolitan Theatre, Carnegie Hall, Severance Hall w Cleveland, La Maison Symphonique w Montrealu, Kennedy Center w Waszyngtonie, salach koncertowych Szanghaju i Osaki, Filharmonii Narodowej w Warszawie , NOSPR w Katowicach. Grała recitale na międzynarodowych festiwalach m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. W Symphony Centre w Chicago zagrała Fantazję f-moll na cztery ręce Schuberta ze światowej sławy pianistą Lang Langiem.

Współpracowała m.in. z orkiestrami symfonicznymi w Daegu, Montrealu, Hilton Head, Evanstonu i Skokie Valley, Cleveland Orchestra oraz Rochester Philharmonic, a w Polsce z orkiestrami filharmonii w Warszawie i Poznaniu oraz Orkiestrą Polskiego Radia.

Jej debiutancki album z muzyką Chopina ukazał się w 2016 r. i zawierał nagrania występów pianistki na Konkursie Chopinowskim.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2024