Prezydent Rybnika przedstawił plany dotyczące rewitalizacji Zespołu Szpitalnego im. Juliusza Rogera
To trzeci taki obiekt w mieście, który ma dostać szanse na nowe życie. W dawnym szpitalu przy Rudzkiej działa Zespół Szkół Wyższych, do odnowionych budynków poszpitalnych przy Powstańców Śląskich przeniesiono szkołę muzyczną. Takie zmiany mają też nastąpić w obiektach, które powstały w 1869 roku.
W budynku „Juliusz” ma być sale muzealne z salą konferencyjno-dydaktyczną, w budynku „Rafał” mają znaleźć opiekę seniorzy, były Oddział Dermatologii ma zostać zagospodarowany na potrzeby Centrum Wsparcia Rodziny.
I jeszcze jest plan, aby całe otoczenie otworzyć na Park „Bukówka” w ramach koncepcji Śródmiejskiej Strefy Wielopokoleniowej. Aby to zrealizować trzeba przygotować dokumentację, a potem wnioskować o pieniądze, miasto chce je pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
Planowana rewitalizacja byłego szpitala miejskiego obejmuje takie działania jak:
- przebudowa budynku „Juliusz” na cele kulturalne, uwzględniające funkcje muzealne oraz ekspozycyjne wraz z salą konferencyjno-dydaktyczną,
- zagospodarowanie budynku „Rafał” we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju w połączeniu z zagospodarowaniem części Terenu inwestycyjnego przy ul. 3 Maja (obecnie parking) zgodnie z koncepcją rozwoju polityki senioralnej.
- adaptacja budynku byłego Oddziału Dermatologii na potrzeby Centrum Wsparcia Rodziny, w którym realizowane byłyby takie działania jak: punkt informacyjny na rzecz rodziny,
- specjalistyczne poradnictwo, porady prawne, mediacje, porady psychologiczne, grupy wsparcia dla członków rodzin, konferencja grupy rodzinnej, punkt opieki nad dziećmi na czas uczestnictwa rodziców w działaniach, poradnictwo i terapia uzależnień dzieci i młodzieży. Powinno to być miejsce przyjazne rodzinom, w którym nie tylko będzie świadczona pomoc w zakresie rozwiązywania istniejących problemów, ale głównie profilaktyka.
- zagospodarowanie otoczenia budynków (parku) wraz z otwarciem kompleksu na teren Parku „Bukówka” w ramach koncepcji Śródmiejskiej Strefy Wielopokoleniowej.
Szczegóły w prezentacji: TUTAJ
Zespół byłego szpitala nr 1 im. Juliusza Rogera w Rybniku powstał z inicjatywy doktora Juliusza Rogera. Budowę szpitala ukończono w maju 1869 roku, a w 1871 roku na mocy uchwały walnego zebrania został przejęty przez Śląski Związek Rycerzy Maltańskich.
W 1894, 1900 i 1901 roku ośrodek szpitalny został rozbudowany. W 1894 roku przy szpitalu powstała osobna kaplica. W ostatnich latach jego działalności znajdowały się w nim oddziały: chorób wewnętrznych, onkologiczny oraz dermatologiczny.
Ostatni pacjenci opuścili budynek w 2000 roku, kiedy to wszystkie oddziały szpitalne zostały przeniesione do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w dzielnicy Orzepowice. Budynki szpitala znajdują się pod ochroną konserwatorską. Zostały wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego.
Kompleks „Juliusz” to trzeci obiekt poszpitalny, któremu miasto chce nadać „nowe życie”. W dawnym kompleksie szpitalnym przy ul. Rudzkiej funkcjonuje dziś Zespół Szkół Wyższych, a były szpital przy ul. Powstańców Śląskich zaadaptowany został na potrzeby Państwowej Szkoły Muzycznej.
Aby w podobny sposób zrewitalizować zabytkowe obiekty „Juliusza” konieczne jest podjęcie kilku ważnych kroków, niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia:
- Modyfikacja projektu budowlanego dla budynku „Juliusz” (opracowanego przez Starostwo Powiatowe w Rybniku) dostosowujące go do potrzeb własnych na cele kulturalne wraz ze zmianą pozwolenia na budowę
- Ogłoszenie inwestycji (budynek „Juliusz”) do konkursu w ramach Poddziałania 5.3 Dziedzictwo kulturowe Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego planuje ogłoszenie konkursu w 2016 r.
- Opracowanie koncepcji i projektu budowlanego dla budynku dawnego Oddziału Dermatologii na cele społeczne.
- Zgłoszenie inwestycji (budynek d. Oddziału Dermatologii) do konkursu w ramach Poddziałania 10.2 Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego planuje ogłoszenie konkursu w latach 2016-2017.