Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Profil Zaufany – korzysta z niego coraz więcej Polaków

Facebook Twitter

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje, że lipiec był trzecim najlepszym miesiącem w 10-letniej historii profilu zaufanego. W lipcu założyło go prawie 600 tysięcy osób! Sprawdziliśmy też, z których naszych e-usług Polacy korzystali ostatnio najczęściej.

Profil zaufany (PZ) obchodzi w tym roku 10. urodziny i lepszego prezentu nie mógł dostać. Wiele wskazuje na to, że to będzie najlepszy rok w jego historii. Dlaczego zaczynamy od profilu zaufanego?

To właśnie PZ jest kluczem do e-usług. Umożliwia potwierdzanie tożsamości w internecie. Dzięki temu każdy – kto go ma – sprawy urzędowe może załatwiać z dowolnego miejsca i o dowolnej porze – online

– tłumaczy minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W sumie profil zaufany ma już ponad 12 milionów Polaków, z czego niemal 3,4 miliona założyło go tylko w tym roku

– dodaje.

Jak założyć profil zaufany?

Najszybszy sposób to założenie go za pośrednictwem banku. PZ można także potwierdzić w punkcie potwierdzającym lub podczas wideospotkania z urzędnikiem – sprawdź szczegóły.

W lipcu profil zaufany założyło 567 101 Polaków. A to oznacza, że każdego dnia ostatniego miesiąca PZ zakładało średnio ponad 18 tysięcy osób. To świetny wynik! Lipcowy wynik profilu zaufanego jest trzecim najlepszym miesięcznym osiągnięciem w jego 10-letniej historii. Więcej profil zaufanych w jednym miesiącu Polacy założyli tylko w kwietniu tego roku (621 911) i w kwietniu 2020 r. (602 739). Ważne! Założenie profilu zaufanego nic nie kosztuje! Można to zrobić za darmo. Raz założony profil zaufany jest ważny 3 lata. W dowolnym momencie można przedłużyć jego ważność. Tak jak wspominaliśmy – mając profil zaufany, bez jakichkolwiek przeszkód można korzystać z e-administracji, czyli załatwiać online sprawy urzędowe. A oto najpopularniejsze e-usługi lipca.

Hity lipca

Najpierw jednak przypomnienie – wszystkie dostępne e-usługi znajdziecie na portalu GOV.pl. W lipcu odwiedziło go ponad 16 milionów użytkowników, którzy wygenerowali niemal 72 miliony odsłon. Skoro już jesteśmy przy milionach…

25 517 870 (!) tyle razy od 1 do 31 lipca skorzystano z e-usługi Historia Pojazdu, która umożliwia sprawdzenie, czy auto (może też być motocykl lub inny pojazd) nie było kradzione, złomowane, czy nie ma przekręconego licznika. 2 068 779 – a tyle razy w lipcu polscy kierowcy sprawdzali online liczbę swoich punktów karnych. Można to zrobić na dwa sposoby: na portalu GOV.pl korzystając z e-usługi Sprawdź swoje punkty karne lub w aplikacji mObywatel. Każdy (nie tylko kierowcy) powinien ją mieć!

Pozostając „w drodze” – w lipcu 59 029 razy Polacy skorzystali z -usługi Bezpieczny autobus, która – za darmo i szybko – pozwala sprawdzić podstawowe dane na temat autobusu lub autokaru. Dzięki temu przed wyjazdem można się upewnić m.in. czy autobus, do którego wsiadamy, ma ważne badanie techniczne i aktualne OC.

Bez wizyty w urzędzie można też zgłosić kupno lub sprzedaż samochodu. Umożliwia to e-usługa Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. W lipcu tego roku Polacy skorzystali z niej 77 573 razy. To o ponad 17 tysięcy więcej niż w lipcu 2020 r.

Internetowe pisma

Przez internet można też załatwić wiele „papierkowych” spraw. E-usługa Wyślij pismo ogólne umożliwia załatwienie lub przynajmniej zainicjowanie załatwienia niemal każdej sprawy w wielu instytucjach – ministerstwach, urzędach gminy czy urzędach skarbowych. W lipcu Polacy skorzystali z niej 184 520 razy. A to oznacza, że każdego dnia ostatniego miesiąca do urzędów trafiały średnio 5952 elektroniczne pisma.

Online można też zawnioskować o odpis aktu stanu cywilnego. Z tej możliwości, a dokładnie z e-usługi Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego, Polacy skorzystali w lipcu 25 617 razy.

Młodzi rodzice coraz częściej korzystają też z e-usługi Zgłoś urodzenie dziecka. Od 1 do 31 lipca bez wizyty w urzędzie zgłoszono przyjście na świat 12 329 maluchów.

Od 1 do 26 lipca 43 405 osób złożyło online wniosek o dowód osobisty. Od 27 lipca, w związku z pracami przygotowawczymi do wprowadzenia w Polsce dowodów osobistych z odciskami palców właścicieli, nie ma już takiej możliwości.

Nadal jednak przez internet można zgłosić zgubienie dowodu osobistego. Umożliwia to e-usługa Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód. W lipcu Polacy skorzystali z niej 6035 razy. UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022