Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Polacy i ich oszczędności w obliczu inflacji: najnowsze badania

Facebook Twitter

Co czwarty Polak ma oszczędności nie większe niż kwota 5 tysięcy złotych. Oto najnowsze wyniki badań nt. Polacy i ich oszczędności.

Ile można zarobić w samorządzie

Oszczędzanie pieniędzy w Polsce nabiera nowego znaczenia w kontekście obecnej sytuacji ekonomicznej. Z najnowszego badania „Barometr oszczędności 2023” wynika, że aż 78% Polaków posiada jakąś formę oszczędności. Mimo że motywacje mogą być różne, większość zgromadzonych środków stanowi tzw. „poduszkę finansową” na przyszłość, a nie bezpośrednią reakcję na inflację.

Zróżnicowanie wartości oszczędności jest znaczące. Około 25% respondentów przyznało, że ich oszczędności nie przekraczają 5 tys. zł, podczas gdy 23% zgromadziło ponad 20 tys. zł. Co ciekawe, sposoby pomnażania oszczędności również się różnią. Najpopularniejszą formą jest przechowywanie środków na oprocentowanym koncie bankowym, co robi niemal jedna trzecia badanych. Lokaty bankowe i inwestycje w akcje czy obligacje również cieszą się popularnością, choć znaczna część Polaków (40%) nie podejmuje żadnych działań w celu zwiększenia swoich oszczędności.

Niemal połowa Polaków deklaruje, że gromadzi oszczędności, aby zabezpieczyć się przed skutkami inflacji, regularnie odkładając nawet symboliczne kwoty. Według Adama Łąckiego, prezesa Krajowego Rejestru Długów, mimo rosnących kosztów życia i negatywnego wpływu inflacji na siłę nabywczą wynagrodzeń, Polacy starają się odkładać środki na przyszłość. Ciekawostką jest, że osoby z przeciętnymi oszczędnościami częściej niż inne grupy decydują się na inwestycje w kryptowaluty.

Z danych GUS wynika, że przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2023 r. wzrosło o 2,7% w stosunku do poprzedniego kwartału i o 11,02% w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając poziom 7194 zł. Mimo to, inflacja nadal stanowi wyzwanie, z grudniowym wskaźnikiem cen konsumpcyjnych na poziomie 6,2% rok do roku.

W 2023 r. odnotowano rekordową liczbę upadłości konsumenckich, co eksperci KRD interpretują jako sygnał do optymizmu odnośnie do przyszłości zadłużenia w Polsce. Wzrost wynagrodzeń, który przewyższa tempo inflacji, może przyczynić się do poprawy sytuacji ekonomicznej Polaków.

Oszczędzanie i inwestowanie w obliczu niepewnej sytuacji ekonomicznej staje się więc nie tylko koniecznością, ale i formą zabezpieczenia na przyszłość. Pomimo wyzwań, Polacy starają się znaleźć sposoby na ochronę swoich finansów, co może mieć pozytywny wpływ na ogólną sytuację gospodarczą kraju.

/PAP

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024