Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Przechadzka z farorzem, rabinem i pastorem”. Już jutro w Rybniku spacer z Małgosią Płoszaj

Facebook Twitter

W majową niedzielę (8.05.) Małgosia Płoszaj zabierze mieszkańców na przechadzkę z farorzem, rabinem i pastorem. Tym samym halo! Rybnik rozpocznie cykl spacerów pt. „Śladem ludzi”. Zbiórka pod halo! Rybnik o godz. 15:00.

W trakcie tego pierwszego w tym roku spotkania pójdziemy spod halo! Rybnik pod stary kościół, następnie na cmentarz na Górce, dalej do kościoła św. Antoniego. Stamtąd przejdziemy w miejsce po synagodze. Ostatnim miejscem, do którego się udamy będzie kościół ewangelicki. Dowiecie się, jak to w dawnym Rybniku, przedstawiciele trzech religii wspólnie świętowali czy brali udział w wielu ważnych dla miasta wydarzeniach, np. poświęceniu „Antoniczka” czy synagogi

– piszą organizatorzy.

Małgosia opowie o najważniejszych proboszczach rybnickich, czyli m.in. księdzu Edwardzie Boliku, Franciszku Brudnioku, czy Tomaszu Reginku. W miejscu, gdzie stała synagoga, posłuchamy o losach kilku rabinów, którzy urzędowali w naszym mieście, czyli choćby historii pierwszego, tj. Lazarusa Karfunkla, którego grób do dziś istnieje w Tarnowskich Górach oraz ostatniego – Zygmunta Kohlberga, zamordowanego w obozie koncentracyjnym w Płaszowie.

Na koniec uczestnicy dowiedzą się dlaczego 101 lat temu aresztowano pastora Paula Reinholda i jak zasłużonym dla wiernych parafii ewangelicko-augsburskiej był ks. Edward Romański. Na spacer, na kolażu, zapraszają farorz Bolik, rabin Braunschweiger ze swoją, urodzoną w Rybniku córką oraz pastor Romański.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024